Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Furtună lovește în politica externă: „Tăiem panglici, dar pierdem relații comerciale”
    AUTORITĂȚI

    Furtună lovește în politica externă: „Tăiem panglici, dar pierdem relații comerciale”

    4 aprilie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Într-o postare publicată pe canalul său de Telegram, fostul candidat la alegerile prezidențiale, Victoria Furtună, critică direcția în care este gestionată diplomația moldovenească, pe fondul riscului pierderii regimului comercial preferențial cu Statele Unite.

    Aceasta atrage atenția asupra riscului pierderii regimului comercial preferențial cu Statele Unite ale Americii, în timp ce autoritățile își concentrează eforturile pe extinderea rețelei consulare.

    „Exportatorii tremură, dar stați liniștiți – deschidem un consulat în Sacramento! Problema e rezolvată, nu?”, scrie Furtună într-o notă vizibil ironică.

    Potrivit fostului candidat, în loc să investească în consolidarea unui lobby economic eficient și în revitalizarea activității ambasadelor, guvernarea se limitează la gesturi de imagine: „Important e că tăiem panglici, postăm poze cu fundițe tricolore și ne declarăm ‘mai aproape de cetățenii noștri de peste hotare’.”

    Furtună descrie actuala diplomație ca fiind „un showroom gol”, care arată bine din exterior, dar care nu livrează rezultate reale. Ea acuză lipsa de viziune a consulatelor, ineficiența ambasadelor în atragerea investițiilor și pregătirea precară a unor diplomați: „Uită limba moldovenească, dar știu pe de rost discursurile partenerilor externi.”

    În încheiere, Furtună afirmă că Republica Moldova nu-și mai poate permite „iluzii costisitoare” și face apel la o reformare profundă a politicii externe: „Moldova are nevoie de strategie, nu de selfie-uri în costume scumpe.”

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleNicu Popescu: Legea privind agenții străini e o cale directă spre dictatură
    Next Article Ambasadorul Moldovei la Moscova, convocat la Ministerul rus de Externe

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    MAN acuză presiuni și amenințări asupra lui Ion Onța și cere anchetarea cazului

    31 iulie 2026

    Maia Sandu cere primăriilor să finalizeze amalgamarea voluntară până la sfârșitul lunii august

    31 iulie 2026

    Irina Vlah îi cere lui Alexei Buzu să pună pe pauză reforma administrației publice locale: Opriți distrugerea satelor!

    31 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    MAN acuză presiuni și amenințări asupra lui Ion Onța și cere anchetarea cazului

    31 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputatul Constantin Cuiumju cere Guvernului sedii de stat pentru ANRE și Energocom: „Se cheltuie milioane pe chirii”

    31 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban acuză PAS că evită discuția despre cămine și pune problema priorităților statului

    31 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Ursula von der Leyen, după criza migranților din Ceuta: „Imaginile sunt inacceptabile”

    31 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Angela Cutasevici cere transparență privind repartizarea locurilor în căminele universitare

    31 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.