Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Furtună atacă guvernarea: „PAS și Maia Sandu protejează corupții”
    AUTORITĂȚI

    Furtună atacă guvernarea: „PAS și Maia Sandu protejează corupții”

    16 aprilie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Invitată în cadrul emisiunii moderată de Gheorghe Gonța, Victoria Furtună a declarat că readucerea lui Ilan Șor în Republica Moldova este posibilă, însă doar printr-o abordare diplomatică și prin stabilirea unor relații economice clare cu Federația Rusă.

    „Eu știu cum să-l aduc pe Ilan Șor acasă. Nu cu vorbe goale, ca actuala guvernare. Ci prin diplomație și relații economice clare cu Federația Rusă. Rușii o să ni-l dea înapoi”, a declarat Furtună.

    Aceasta a respins orice legătură cu fostul politician, acuzat de implicare în frauda bancară:
    „Nu eu am zburat cu avioanele lui Șor. Nu eu am votat garanțiile pentru frauda bancară. Și nu eu am lăsat ca cei din blocul ‘Victoria’ să fugă din țară.”

    Furtună a criticat dur actuala guvernare, acuzând dublul standard și lipsa de acțiune în fața corupției:
    „Să fie clar: PAS și Maia Sandu poartă responsabilitate directă pentru dublul standard și protecția corupților!”

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSoluțiile pentru restabilirea statului de drept, propuse de Blocul Alternativa, au fost consultate cu experții în domeniul juridic
    Next Article R. Moldova și Ucraina, la un pas de deschiderea negocierilor pentru aderarea la UE, spune Comisarul european Marta Kos

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ministra Nemerenco declară progrese importante în sistemul de sănătate

    20 octombrie 2025

    Chișinăul își onorează bucătarii – Ceban: Alimentația copiilor rămâne o prioritate a municipalității

    20 octombrie 2025

    Ion Ceban: noul Parlament trebuie să fie despre rezultate, transparență și respect față de cetățeni”

    20 octombrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Ministra Nemerenco declară progrese importante în sistemul de sănătate

    20 octombrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Președintele Zelenski respinge ideea de concesii teritoriale către Rusia

    20 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Chișinăul își onorează bucătarii – Ceban: Alimentația copiilor rămâne o prioritate a municipalității

    20 octombrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Ceban: Este timpul ca legea să fie aceeași pentru toți, fără privilegii politice

    20 octombrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Vicepremierul Popșoi discută securitatea și conectivitatea regională în cadrul Consiliului UE la Luxemburg

    20 octombrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.