Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Franța devine speranța lumii arabe
    GEOPOLITICA

    Franța devine speranța lumii arabe

    20 noiembrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

     Franța se pregătește să trimită în Orientul Mijlociu „în zilele următoare” portelicopterul Dixmude, configurat să ofere „sprijin spitalicesc” Gazei, a declarat duminică Palatul Elysée.

    Dixmude va porni „la începutul săptămânii” și „va ajunge în Egipt în zilele următoare”, a precizat președinția franceză.

    S-a anunțat și „un nou contract charter pentru un avion care transportă peste 10 tone de material medical pentru începutul săptămânii”. „Franța va contribui, de asemenea, la efortul european cu echipamente medicale la bordul zborurilor europene pe 23 și 30 noiembrie”, a adăugat Palatul Élysée.

    „Franța mobilizează toate mijloacele de care dispune pentru a ajuta la evacuarea spre spitalele sale a copiilor răniți sau bolnavi din Fâșia Gaza care au nevoie de îngrijiri urgente”, a mai explicat Palatul Élysée.

    Macron s-a întâlnit cu liderii din Orientul Mijlociu

    Cu o zi înainte, Emmanuel Macron a făcut un bilanț împreună cu emirul Qatarului, șeicul Tamim ben Hamad Al-Thani, și cu președintele egiptean, Abdel Fattah al-Sissi, cu privire la situația ostaticilor deținuți de Hamas în Gaza, precum și la negocierile în curs. Ministrul francez al Forțelor Armate, Sébastien Lecornu, s-a aflat sâmbătă în acest stat din Golf, care mediază pentru a obține eliberarea acestora.

    Președintele francez și omologul său egiptean au convenit cu privire la „necesitatea de a crește numărul de camioane care intră în Gaza și de a consolida coordonarea pentru livrarea ajutorului umanitar și tratamentul răniților”, a indicat duminică Palatul Elysée.

    Atacul fără precedent al Hamas din 7 octombrie a făcut aproximativ 1.200 de morți în Israel, în principal civili, potrivit autorităților.

    Drept represalii, Israelul desfășoară o ofensivă aeriană și terestră cu scopul de a „anihila” Hamas, care a făcut cel puțin 12.300 de morți, inclusiv peste 5.000 de copii și 3.300 de femei, potrivit ultimului raport guvernamental al mișcării islamiste.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVIDEO// Protest masiv în Spania, 170.000 de oameni în stradă
    Next Article Incendiu în Țaul: Bărbat în vârstă de 76 de ani, transportat la spital cu arsuri de gradul III

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Karoline Leavitt pleacă de la Casa Albă. Trump o vrea consilier și voce influentă în Partidul Republican

    13 august 2026

    Ungaria ridică un prag pe Dunăre pentru a evita oprirea centralei nucleare de la Paks

    13 august 2026

    Zelenski cere SUA 10% din stocurile Patriot: „Vom distruge toate rachetele balistice ale rușilor”

    13 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Belous: Banii din Planul de Creștere nu sunt pierduți din cauza întârzierii liniei Vulcănești–Chișinău

    13 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Mai multe parcări „Park & Ride” în Chișinău. Lucrările au început pe strada Codrilor

    13 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Directorul Polaris, despre presupusele conexiuni politice: „Compania nu are absolut nicio legătură”

    13 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Un fost oficial din Polonia, cercetat penal, ar putea fi în Republica Moldova. Poliția a demarat verificări

    13 august 2026

    …

    POLITICĂ

    „Pentru ce?” Ceban pune la îndoială reforma „Restart” și cere rezultate concrete de la Guvern

    13 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.