Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Fracțiunea Blocului Comuniștilor și Socialiștilor solicită Guvernului să se implice în mod de urgență în problema majorării prețului la pâine
    POLITICĂ

    Fracțiunea Blocului Comuniștilor și Socialiștilor solicită Guvernului să se implice în mod de urgență în problema majorării prețului la pâine

    7 septembrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Deputații din fracțiunea Blocului Comuniștilor și Socialiștilor solicită Guvernului să se implice în mod de urgență în problema majorării prețului la pâine. Vicepreședintele comisiei parlamentare agricultură și industria alimentară, Radu Mudreac, a declarat că această creștere, anunțată în ajun de combinatul de panificație din Bălți, este una nejustificată, deoarece în acest an avem o roadă record de grâu.   

    ” Solicităm Guvernului și structurilor parlamentare să intervină în mod de urgență astăzi și nu mâine, că mâine poate fi târziu, de a clarifica ce stă la baza acestui preț. Astăzi nu sunt premise pentru creșterea prețului la pâine”, a declarat deputatul. 

    Mudreac a menționat că fracțiunea BCS va solicita și audieri în Parlament pe marginea acestui subiect. Parlamentarul a precizat că majorarea prețului la produsul social de bază va afecta în primul rând cetățenii cu venituri mici. 

    Potrivit datelor prezentate de vicepreședintele comisiei parlamentare agricultură și industria alimentară, în acest an avem o roadă de 1,5 mln de tone de grâu, în 2020, an secetos, s-au strâns 560 de mii de tone, iar în 2019 – 1,2 mln de tone de grâu. 

    Mudreac a precizat că roada bogată de grâu din acest an s-a datorat susținerii suplimentare de peste 300 de milioane de lei, acordată de guvernarea anterioară pentru pregătirea semănatului de toamnă.

    Amintim, în ajun combinatul de panificație din Bălți a majorat prețul la două tipuri de pâine. Creșterea medie este de 25 de bani sau cu 5,5%.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleUn ecologist critică dur inacțiunile autorităților în subiectul Hidrocentralei de la Novodnestrosk
    Next Article FMI explică de ce este împotriva reducerii vârstei de pensionare în Moldova

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    MAN: Politica fiscal-vamală trebuie revizuită și discutată „cu consultări autentice”

    24 iunie 2026

    Chironda ia în calcul alianța cu Alexandru Vornicu pentru alegerile din 2027 la Chișinău

    24 iunie 2026

    Victoria Furtună critică modificarea modului de calcul al indemnizației de maternitate propusă pentru 2027

    24 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Modificări legislative în energie: autorizări mai rapide pentru liniile electrice și proiectele de interconectare cu Europa

    24 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Corneliu Pântea susține adoptarea PUZ pentru Chișinău: „Este un proiect strategic pentru dezvoltarea orașului”

    24 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Turcia intensifică acțiunile de securitate: un presupus membru al Statului Islamic a fost ucis într-un schimb de focuri

    24 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    MAN: Politica fiscal-vamală trebuie revizuită și discutată „cu consultări autentice”

    24 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Chironda ia în calcul alianța cu Alexandru Vornicu pentru alegerile din 2027 la Chișinău

    24 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.