Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » FOTO // Maternitățile din orașele bombardate s-au mutat în subteran: „Trăim un iad”
    GEOPOLITICA

    FOTO // Maternitățile din orașele bombardate s-au mutat în subteran: „Trăim un iad”

    3 martie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În orașele ucrainene bombardate, maternitățile s-au mutat în subsolurile devenite adăposturi antiaeriene. În încăperi slab luminate stau înghesuite femeile, bebelușii și cei care îi îngrijesc. Nu sunt condiții optime, dar măcar acolo sunt cât de cât în siguranță.

    În timp ce peste Kiev cad bombele rusești, în subsolurile maternităților din oraș, femeile aduc pe lume copii. Încearcă din răsputeri să-și domolească frica și anxietatea, scrie DIGI24.

    „Nu ar trebui să fiu stresată în situația mea, așa că încerc să mă calmez. Este groaznic ceea ce întâmplă. Trăim un adevărat iad. Nu mi-am imaginat niciodată că așa ceva s-ar putea întâmpla în secolul XXI, în capitala unei țări europene. Că oameni din țara vecină, pe care i-am considerat întotdeauna frații noștri, ne pot ataca așa”, spune o femeie însărcinată.

    Când sună sirenele, toată lumea coboară în subteran. Pe jos sunt întinse saltele pentru gravide și femeile care abia au născut. În jur – bebeluși în pătuțurile lor sau în brațele părinților.

    „Am văzut femei născând aici, în subsol. Erau pline de sânge, pentru că, de exemplu, aveau operație de cezariană și s-au declanșat alarmele. A fost nevoie să coboare, deși ar fi trebuit să stea întinse după operație. Este îngrozitor, o experiență îngrozitoare. Pe 24 februarie, la ora 5:00 dimineața, m-a trezit o rachetă. Am auzit explozia și femeile au început să plângă și să țipe. Începuse războiul. Nu-mi venea să cred”, povestește tânăra ucraineancă.

    Femeile sunt recunoscătoare medicilor și asistentelor care le-au ajutat să nască în aceste condiții.

    „Am venit aici în prima zi de război, însărcinată. Și, pe 28 februarie, l-am născut pe fiul meu. I-am pus numele Mark. Suntem în siguranță aici, ne îngrijește cel mai bun personal medical din lume, de care sunt foarte mândră”, afirmă o mamă care ține în brațe un bebeluș.

    Dmitro Govseiev, directorul maternității: „Majoritatea celor din echipă nu au mai părăsit clădirea din 24 februarie. Aproximativ 70% din personal e aici permanent. Lucrăm în ture. Un travaliu durează în mod normal 10-15 ore. În acest timp, pot fi alerte de raiduri aeriene și femeile trebuie să meargă repede în adăpost”.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleEDITORIAL // Ciocnirile politice din R.Moldova continuă pe fundalul crizei ucrainene
    Next Article Autoritățile de la Chișinău nu au evaluat, deocamdată, costurile suportate pentru gestionarea fluxului de refugiați ucraineni

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Medvedev amenință Finlanda cu includerea pe lista țintelor nucleare ale Rusiei

    3 iulie 2026

    Efectele crizei energetice din Rusia se extind: Kârgâzstan caută soluții pentru asigurarea pieței interne

    2 iulie 2026

    Summitul NATO de la Ankara: SUA cer evaluarea cheltuielilor pentru apărare și mai mult acces pentru industria de armament

    2 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Vasile Costiuc: „Parlamentul trebuie să plece” – apel la alegeri anticipate în contextul crizei guvernamentale

    3 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Investiții în infrastructura sportivă din Chișinău: condiții mai bune pentru sportivii de performanță

    3 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Prognoza sociologului Ian Lisnevschi despre Guvernul Munteanu, lansată acum 8 luni, s-a adeverit

    3 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Budapesta revocă azilul politic pentru fostul ministru al justiției din Polonia și familia sa

    3 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ce prevede legea după demisia premierului: pașii pentru formarea unui nou Guvern în Republica Moldova

    3 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.