Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » FOTO // Maia Sandu și Natalia Gavrilița au participat la comemorarea victimelor Holocaustului
    AUTORITĂȚI

    FOTO // Maia Sandu și Natalia Gavrilița au participat la comemorarea victimelor Holocaustului

    27 ianuarie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, și prim-ministra Natalia Gavrilița au participat astăzi la un eveniment oficial de comemorare a victimelor Holocaustului, transmite MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.

    Manifestarea s-a desfășurat la Memorialul „Victimelor fascismului” din Chișinău, unde a fost organizat un Miting recviem, de către Ministerul Culturii, sub patronajul prim-ministrei Republicii Moldova. La eveniment au participat reprezentanți ai corpului diplomatic acreditat la Chișinău, miniștri, reprezentanți ai Parlamentului, Comunității Evreiești și Coaliției „Vocea Romilor”.

    „Dacă hărțile ar arăta oamenii, am înțelege că nimeni niciodată nu a câștigat vreun război. Nici o ideologie, nici un teritoriu nu justifică lacrimile unei mame care își deplânge copilul. În această perioadă dificilă pentru întreaga umanitate, în care avem comunități lovite de pandemie și criză economică trebuie să pledăm răspicat pentru pace, pentru soluții, pentru bună înțelegere și cooperare”, a declarat Natalia Gavrilița în cadrul ceremoniei.

    Ziua de 27 ianuarie este inclusă în calendarul oficial al Republicii Moldova, iar autoritățile și-au asumat angajamente concrete în vederea păstrării memoriei și promovării studierii istoriei Holocaustului.

    Organizarea evenimentului de astăzi a fost prevăzută în Planul de acțiuni pentru anii 2021-2024 privind promovarea memoriei Holocaustului și a culturii toleranței în vederea combaterii rasismului, antisemitismului, xenofobiei și altor forme de intoleranță.

    R. Moldova este printre coautorii Rezoluției, adoptate la 20 ianuarie 2022, prin consens, de către Adunarea Generală ONU, care condamnă negarea Holocaustului ca eveniment istoric.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePreședintele Consiliului European: O amenințare împotriva Ucrainei este o amenințare împotriva Europei
    Next Article Primarul General, Ion Ceban, a depus flori în memoria victimelor Blocadei Leningradului

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Rîșcani: reparații pe strada Constructorilor, după decenii de degradare a carosabilului

    19 iunie 2026

    Dan Perciun confirmă ancheta CNA: centrele de testare Certiport, reduse drastic după descoperirea fraudei

    19 iunie 2026

    Capitala se pregătește de sărbătoare: Balul Absolvenților 2026 aduce muzică, lumini și artificii

    19 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Rîșcani: reparații pe strada Constructorilor, după decenii de degradare a carosabilului

    19 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Dan Perciun confirmă ancheta CNA: centrele de testare Certiport, reduse drastic după descoperirea fraudei

    19 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Capitala se pregătește de sărbătoare: Balul Absolvenților 2026 aduce muzică, lumini și artificii

    19 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Chișinău: proiect de amploare pentru dezvoltarea bulevardului Mircea cel Bătrân și a străzii Mesager

    19 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Oficial BNR: trecerea la euro ar îmbunătăți accesul României la finanțare și ar reduce riscurile valutare

    19 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.