Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » FOTO// Atacuri aeriene rusești în Ucraina: Harkovul și alte orașe lovite, populația se confruntă cu lipsa de energie electrică
    GEOPOLITICA

    FOTO// Atacuri aeriene rusești în Ucraina: Harkovul și alte orașe lovite, populația se confruntă cu lipsa de energie electrică

    22 martie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Rușii au atacat cu rachete și drone în timpul nopții mai multe orașe ucrainene, iar cel mai puternic lovit a fost Harkov unde au fost cel puțin 15 explozii, iar alimentarea cu energie electrică a fost oprită.

    Cel puțin 15 explozii au fost auzite vineri dimineaţă în oraşul Harkov din Ucraina, a declarat primarul Ihor Terekhov. Atacurile cu rachete ruseşti au vizat sursa de alimentare cu energie electrică a oraşului, astfel că locuitorii au rămas în întuneric.

    Terekhov a spus că unele dintre pompele de apă ale oraşului s-au oprit din cauza atacurilor. Nu au fost victime în urma atacurilor În centrul Ucrainei, primarul Krivoi Roc, Oleksandr Vilkul, a declarat că s-au auzit explozii în oraş, dar nu a dat alte detalii.

    Într-un alt oraş din centrul Ucrainei, Viniţa, un „obiectiv de infrastructură critică” a fost avariat, potrivit primarului Serghei Borzov. Și administraţia oraşului Zaporojie, din sudul Ucrainei, a anunţat opt atacuri cu rachete şi a spus că unii localnici au fost răniţi. 

    „Au fost peste 60 de (drone explozive) Shahed şi aproape 90 de rachete de diferite tipuri”, a precizat Zelenski pe reţelele sociale, prezentând „condoleanţe familiilor celor care au fost ucişi de această teroare”, fără a preciza bilanţul deceselor loviturilor aeriene ruseşti.

    „Lumea vede ţintele teroriştilor ruşi cât se poate de clar: centrale electrice şi linii de alimentare cu energie, un baraj hidroelectric, clădiri rezidenţiale, chiar şi un troleibuz”, a scris liderul de la Kiev.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleNiger: 23 de soldați, uciși într-o ambuscadă „teroristă”
    Next Article SUA avertizează că Beijingul ar putea invada Taiwanul până în 2027

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Volodimir Zelenski merge într-o vizită în Franța

    14 noiembrie 2025

    BBC oferă scuze lui Donald Trump pentru editarea discursului, dar refuză să plătească despăgubiri

    14 noiembrie 2025

    MAE al Ucrainei: „Nu există negocieri de pace cu Rusia”

    13 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Volodimir Zelenski merge într-o vizită în Franța

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Stela Onuțu renunță la mandatul de deputat pentru a rămâne primar al orașului Glodeni: „Este nevoie să fii acolo unde oamenii cred în tine!”

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Încă opt deputați părăsesc Parlamentul

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Președintele Adunării Populare a Găgăuziei și-a dat demisia

    14 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Nina Cereteu, adresare către drochieni: Drochia va continua să se dezvolte, iar Fracțiunea Partidului Nostru ne va reprezenta în Parlament la cel mai înalt nivel!

    14 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.