Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Fostul prim-ministru pakistanez și soția sa, condamnați la închisoare
    GEOPOLITICA

    Fostul prim-ministru pakistanez și soția sa, condamnați la închisoare

    31 ianuarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Fostul prim-ministru pakistanez Imran Khan şi soţia sa au fost condamnaţi la 14 ani de închisoare pentru corupţie, într-un dosar referitor la cadourile primite atunci când el se afla la putere, a anunţat miercuri, 31 ianuarie 2024 partidul său.

    Decizia instanței prevede, de asemenea, o interdicție de 10 ani de a ocupa funcții publice, a declarat partidul lui Imran Khan. Soția fostului prim-ministru Bushra Khan, a fost arestată la scurt timp după sentință.

    Condamnarea de către o instanță anti-corupție din Islamabad, vine la o zi după ce Khan a primit o pedeapsă de 10 ani de închisoare într-un caz în care a fost condamnat pentru dezvăluirea secretelor de stat și cu o săptămână înainte de alegerile naționale, scrie mediafax.ro.

    „O altă zi tristă în istoria sistemului nostru judiciar, care este în curs de dezmembrare. Nu este permisă nicio interogare încrucișată, nu se încheie niciun argument final și decizia apare ca un proces predeterminat în joc. Această decizie ridicolă va fi, de asemenea, contestată” , a declarat echipa de presă a lui Khan, negând acuzațiile.

    Cele două procese au avut loc la închisoarea din Adiala, unde Imran Khan este închis după ce a fost arestat în august. El trebuie să răspundă la acuzaţii în zeci de dosare.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleGuvernul caută noi operatori pentru servicii feroviare de pasageri
    Next Article Generalul Martin, în centrul unui nou episod judiciar: Cererea sa, respinsă de CSJ

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Președintele Serbiei spune că va demisiona înainte de finalul mandatului și că vor fi organizate alegeri anticipate

    29 iunie 2026

    Turcia reține sute de persoane și restricționează libertatea presei înaintea summitului NATO de la Ankara

    29 iunie 2026

    Putin și Lukașenko au avut o întrevedere neanunțată la Valdai. Discuțiile au vizat „securitatea regională”

    29 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Comisara europeană Jessika Roswall a început vizita la Chișinău: participă la Forumul „Green Finance and Investment Moldova 2026”

    29 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Nemulțumiri ale pasagerilor în Chișinău: autoritățile verifică funcționarea aerului condiționat în transportul public

    29 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Președintele Serbiei spune că va demisiona înainte de finalul mandatului și că vor fi organizate alegeri anticipate

    29 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Declarație controversată la Tallinn: Incidentele cu drone ucrainene în state NATO sunt „un cost care merită asumat”, afirmă șeful diplomației estoniene

    29 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban susține că demnitari străini i-ar fi semnalat intervenții politice din partea PAS

    29 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.