Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Fostul director al CFM, Oleg Tofilat, a aderat la Blocul Împreună
    AUTORITĂȚI

    Fostul director al CFM, Oleg Tofilat, a aderat la Blocul Împreună

    10 aprilie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Oleg Tofilat, fostul director al Căii Ferate din Moldova, a aderat la Blocul Politic „Împreună”.

    Potrivit agenţiei Infotag, el a declarat joi, în cadrul unei conferinţe de presă, că deşi „nu a fost implicat anterior în politică, experienţa sa de peste 15 ani în elaborarea strategiilor de dezvoltare îl motivează să participe la formarea unei elite competente şi responsabile din punct de vedere politic”.

    „Moldova se află astăzi într-o situaţie critică şi este nevoie urgentă de o tranziţie urgentă la o guvernare profesionistă. (…) Ţara se rostogoleşte în abis. Transportul, agricultura, industria prelucrătoare sunt într-o stare dificilă. (…) Suntem într-o situaţie critică şi nu ne putem permite o conducere incompetentă. Acum, mai mult ca oricând, trebuie să fim împreună”, a declarat Tofilat.

    Tofilat a subliniat şase domenii prioritare de acţiune economică, inclusiv scutiri de taxe la import (amânarea TVA), asigurarea accesului la piaţa ţării pentru forţa de muncă calificată, sprijinirea antreprenorilor locali pe pieţele externe, subvenţii specifice pentru consumatorii vulnerabili, optimizarea mecanismelor de creditare şi liberalizarea mediului de operare pentru întreprinderile mici şi mijlocii.

    „Suntem mai aproape ca niciodată de Uniunea Europeană. România ne sprijină ca niciodată. Întreaga lume civilizată este gata să ne vină în ajutor”, a spus Tofilat, exprimându-şi încrederea că Moldova poate deveni o poveste de succes remarcabilă.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleControverse legate de licitațiile câștigate de asociația mamei și fratelui lui Radu Marian: Ce spune deputatul PAS
    Next Article Vila din Franța a lui Vlad Plahotniuc va fi sechestrată

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Renato Usatîi: Pentru a mă șantaja, guvernarea a dat indicații Curții de Apel Chișinău să amâne ședința de judecată după alegerile parlamentare

    17 septembrie 2025

    Irina Vlah – reacție la hotărârea CEC: O vom contesta. E motivată politic

    17 septembrie 2025

    Guvernul lansează eForms: achiziții publice după modelul Uniunii Europene

    17 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Recean: „Justiția nu mai are scuze – Plahotniuc trebuie extrădat și adus sub arest”

    17 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Renato Usatîi: Pentru a mă șantaja, guvernarea a dat indicații Curții de Apel Chișinău să amâne ședința de judecată după alegerile parlamentare

    17 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Irina Vlah – reacție la hotărârea CEC: O vom contesta. E motivată politic

    17 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Lavrov: Europa nu are ce căuta la masa negocierilor pentru Ucraina

    17 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Sebastien Lecornu restrânge privilegiile ex‑prim‑miniștrilor în Franța: se elimină beneficiile pe viață

    17 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.