Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Forumul Municipal al Tinerilor 2024: Soluții și acțiuni pentru dezvoltarea sectorului de tineret
    AUTORITĂȚI

    Forumul Municipal al Tinerilor 2024: Soluții și acțiuni pentru dezvoltarea sectorului de tineret

    26 mai 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Primarul General al Capitalei, Ion Ceban, a participat astăzi la tradiționalul Forum Municipal al Tinerilor, ediția 2024, eveniment care se va încheia diseară, cu un concert excepțional susținut de Satoshi, în Grădina „Digital Park”. Intrarea este liberă, începând cu ora 18:00.

    În fața publicului, edilul a menționat că, anul acesta, au fost foarte multe solicitări din partea tinerilor pentru a putea participa la Forum.

    „Mă bucur că tot mai mulți tineri vin la Centrele noastre de tineret și felicit colegii mei, ai aripei tinere, că au împlinit cinci ani, iar în timp am reușit să creștem enorm capacitatea și posibilitatea de a fi alături de un număr tot mai mare de tineri prin crearea și modernizarea a cinci centre municipale de tineret și a multiplelor și diverselor servicii”, a spus Ion Ceban.

    În context, Primarul General a reiterat că, Forumul are drept scop identificarea soluțiilor și acțiunilor necesare pentru o dezvoltare eficientă a sectorului de tineret, prin atingerea următoarelor obiective:

    -Prezentarea rezultatelor sondajului sociologic cu participarea tinerilor în vederea identificării necesităților, aspirațiilor și dificultăților cu care se confruntă tinerii din municipiul Chișinău;
    -Prioritizarea obiectivelor și identificarea soluțiilor pentru rezolvarea provocărilor, elaborarea și aprobarea unei rezoluții cu privire la provocările și soluțiile identificate;
    -Responsabilizarea tinerilor în scopul implicării active în elaborarea și implementarea politicilor publice în domeniu.

    Totodată, astăzi a avut loc și înmânarea Certificatelor de grant pentru organizațiile de tineret câștigătoare în cadrul Programului Municipal de Granturi pentru Organizații de Tineret, ediția 2024.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePeste 33.000 de persoane au părăsit R. Moldova în ultimele 24 de ore
    Next Article Zelenski invită pe Biden și Xi Jinping la summitul pentru pace

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Renato Usatîi critică sistemul bancar: „Cetățenii sunt verificați strict, dar escrocii scapă de control”

    15 iunie 2026

    Fraude online în creștere: majoritatea escrocheriilor telefonice vin acum din străinătate, potrivit autorităților

    12 iunie 2026

    Statul scoate la privatizare Fabrica de Sticlă din Chișinău pentru 773 de milioane de lei

    12 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Dmitri Mitioglo: Lucrările de pe strada 31 August 1989 urmăresc modernizarea infrastructurii și conservarea patrimoniului urban

    15 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    SUA și Iran ajung la un acord-cadru pentru pace: documentul ar urma să fie semnat vineri în Elveția

    15 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Primarul Chișinăului a vorbit la Singapore despre planul de modernizare a orașului și integrarea tehnologiilor digitale

    15 iunie 2026

    …

    Alexandru Munteanu conduce delegația Moldovei la Conferința interguvernamentală Republica Moldova – Uniunea Europeană

    15 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Primăria Chișinău anunță lucrări de reparație și intervenții: trafic restricționat pe mai multe artere

    15 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.