Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Forțele ruse traversează râul Oskil: amenințare majoră pentru Kupiansk
    POLITICĂ

    Forțele ruse traversează râul Oskil: amenințare majoră pentru Kupiansk

    10 ianuarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Forţele ruse au reuşit să stabilească un cap de pod prin traversarea râului Oskil, din estul Ucrainei, un curs de apă care până acum separa poziţiile celor două tabere, a anunţat un responsabil local, un nou indiciu al dificultăţilor pe care le întâmpină armata ucraineană, transmite AFP. Armata rusă încercase de mai multe ori în ultimele luni să traverseze acest râu care trece prin oraşul Kupiansk.

    Situație dificilă pentru forțele ucrainene

    Potrivit şefului administraţiei militare din Kupiansk, Andrii Besedin, situaţia este ”extrem de dificilă” pentru forţele ucrainene, ce riscă să fie ameninţate pe flancuri. Soldaţii ruşi traversaseră acest râu în primele săptămâni ale invaziei ruse din 2022, înainte de a fi respinşi câteva luni mai târziu în timpul unei contraofensive ucrainene. Besedin a mai afirmat că forţele ruse se află la numai doi kilometri de Kupiansk, oraş ce avea 25.000 de locuitori înainte de război şi care constituie principala poziţie ucraineană în acest sector al frontului.

    Ucraina continuă ofensiva în regiunea Kursk

    Forţele ucrainene sunt în dificultate de mai multe luni în numeroase sectoare ale frontului. Rusia a anunţat luni că a cucerit oraşul minier Kurahove, după o bătălie de aproape trei luni. La rândul său, armata ucraineană a declarat că desfăşoară „operaţiuni de luptă” în regiunea de graniţă rusă Kursk, fără a dezvălui obiectivul, în timp ce Moscova vorbeşte despre o nouă ofensivă ucraineană în această zonă strategică unde Ucraina a luat deja iniţiativa în august anul trecut.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleReprezentantul Ambasadei Federației Ruse, convocat la MAE
    Next Article Un avion de mici dimensiuni, cu cinci oameni la bord, s-a prăbușit pe coasta Braziliei

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Promo-LEX recomandă modificarea rapidă a legislației pentru organizarea alegerilor din Găgăuzia pe 15 noiembrie

    11 august 2026

    PSDE cere Guvernului să majoreze salariile din educație de la 1 septembrie: „Profesorii nu cer privilegii”

    11 august 2026

    Trotuare, parcări și spații verzi noi pe strada Gheorghe Asachi. Când urmează asfaltarea

    11 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Atacuri în serie cu drone asupra infrastructurii energetice din Libia. Un rezervor cu 4,5 milioane de litri de benzină a ars

    11 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Chiveri cere ca proiectele PNUD în regiunea transnistreană să sprijine școlile cu predare în limba română

    11 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Promo-LEX recomandă modificarea rapidă a legislației pentru organizarea alegerilor din Găgăuzia pe 15 noiembrie

    11 august 2026

    …

    POLITICĂ

    PSDE cere Guvernului să majoreze salariile din educație de la 1 septembrie: „Profesorii nu cer privilegii”

    11 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Reparație capitală pe strada Meșterul Manole: municipalitatea amenajează carosabilul, trotuarele și spațiile verzi

    11 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.