Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Forțele armate olandeze trimit avioane MQ-9 Reaper în România pentru misiuni de monitorizare NATO
    GEOPOLITICA

    Forțele armate olandeze trimit avioane MQ-9 Reaper în România pentru misiuni de monitorizare NATO

    13 octombrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Guvernul olandez anunță planurile de dislocare a trei avioane de recunoaștere fără pilot MQ-9 Reaper în Baza 71 Aeriană de la Câmpia Turzii în perioada 2024-2025. Aceste aeronave, gestionate de aproximativ 40 de specialiști olandezi, vor spori capacitățile de monitorizare a situației de-a lungul frontierei estice a NATO.

    Decizia reprezintă o inițiativă strategică pentru consolidarea apărării flancului estic al Alianței, în contextul în care se intensifică colaborarea internațională în această direcție. Avioanele MQ-9 Reaper vor avea rolul de a colecta, în mod preventiv, date și informații esențiale pentru securitate, contribuind astfel la eforturile generale de monitorizare a teritoriului NATO.

    În plus, recent, ministrul olandez al Apărării, Kaisa Ollongren, a confirmat trimiterea între 12 și 18 avioane de luptă F-16 la centrul de pregătire a piloților ucraineni, amplificând astfel prezența militară în regiune și consolidând parteneriatele strategice cu țările din zona Mării Negre.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCondrița, o localitate mică, dar cu finanțări substanțiale din partea municipalității
    Next Article Ceban: 23 de milioane de lei alocate, în ultimii 4 ani, doar 8,5 milioane valorificate din cauza neînțelegerilor

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    UE își ajustează calendarul de aderare: două clustere de negociere pentru Moldova și Ucraina ar putea fi deschise înainte de vară

    26 iunie 2026

    Stare de urgență declarată în Crimeea și Sevastopol pentru gestionarea problemelor economice

    26 iunie 2026

    Zelenski aprobă o operațiune SBU de 40 de zile pentru presiuni asupra Rusiei

    26 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Reformarea primăriilor, subiect de referendum: opoziția cere votul cetățenilor înainte de decizii

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Andrei Spînu avertizează: reforma fiscală riscă să se transforme din dezbatere economică în una politică

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    „Restart în educație” criticat din interiorul sistemului: probleme de organizare și finanțare

    26 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Grosu cere explicații în cazul Moldatsa și solicită restituirea sumelor considerate nejustificate

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Reabilitare urbană în Chișinău: trotuar refăcut și parcare nouă planificată pe strada Studenților

    26 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.