Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Focar de gripă aviară în municipiul Chișinău: Situație excepțională și măsuri restrictive impuse
    AUTORITĂȚI

    Focar de gripă aviară în municipiul Chișinău: Situație excepțională și măsuri restrictive impuse

    22 decembrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În municipiul Chișinău a fost instituită situație excepțională, după depistarea unui focar de gripă aviară la lebede, pe lacul Ghidighici. Decizia a fost luată azi de Comisia pentru Situații Excepționale a Municipiului Chișinău.

    Șeful Direcției municipale Chișinău a Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor, Igor Crudu, a confirmat că focarul a fost depistat la populația de lebede care rămân să ierneze pe albiile râurilor și lacuri din zonă.

    „În prezent sunt confirmate 4 focare de influență aviară înalt patogenă, inclusiv un focar în municipiul Chișinău, orașul Vatra, lacul Ghidighici. Situația enunțată impune luarea unor decizii și a unor măsuri de către autorități, în vederea gestionării acestei emergențe, pentru minimizarea riscului pătrunderii gripei aviare în efectivul de păsări de curte, cele din exploatații non profesionale și comerciale. Printre cerințele impuse de autorități se numără interzicerea accesului păsărilor din gospodăriile oamenilor pe imașuri, lacuri, râuri etc., precum și sporirea măsurilor de combatere a comerțului stradal ilicit, cu produse alimentare sau animale vii care de asemenea, pot potența riscul infectării cu boli infecțioase, oficial notificabile, cu impact major. În perioada excepțională de nivel aviar se interzic expozițiile, târgurile cu vânzare a animalelor vii (păsări, inclusiv cele decorative)”, se arată într-un comunicat al Primăriei Chișinău.

    De asemenea, CSE Chișinău a adoptat un plan de măsuri pentru prevenirea influenței aviare pe teritoriul administrat, inclusiv informarea autorităților locale despre situațiile de risc legate de gripa aviară, identificarea culoarelor de migrare a păsărilor, efectuarea supravegherii veterinare masive a efectivelor de păsări, instituirea carantinei profilactice și măsuri stricte de supraveghere sanitar-veterinară a efectivelor de păsări, se sistează mișcarea păsărilor și a produselor obținute de la acestea (ouă, carne) din explorațiile non profesionale, se interzice pășunatul animalelor în apropierea bazinelor acvatice.

    Totodată, va fi creată o comisie de evaluare a pagubelor, conform prevederilor legislației, în caz de depistare a focarelor de păsări domestice. Toate restricțiile urmează să fie ridicate în timp de trei luni de la data identificării ultimului caz.

    Gripa aviară este o infecție înalt contagioasă, care, dacă este lăsată de sub control poate fi transmisă de la animale la om, de aceea comunitatea și autoritățile trebuie să dea dovadă de prudență și receptivitate în situația creată.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAgenții economici din Transnistria vor plăti pentru poluarea mediului
    Next Article Semnătura Ancei Dragu pe bancnotele moldovenești: Cum va arăta noul simbol al BNM

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Guvernul aprobă alocările Fondului rutier pentru 2026: peste 1,8 miliarde de lei pentru drumurile naționale

    25 februarie 2026

    „Patru ani de suferință și durere nemărginită în Ucraina”. Jurnaliștii Viorica Tataru și Andrei Captarenco au lansat cel de-al doilea documentar de pe linia frontului

    25 februarie 2026

    Final de campanie „Plătește tu!”: MAN a dus sute de facturi și saci cu tizic în fața Guvernului

    25 februarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Regatul Unit introduce obligatoriu Autorizația Electronică de Călătorie (ETA) pentru vizitatori din 85 de țări

    25 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Mihai Popșoi discută la ONU despre drepturile omului și candidatura Moldovei în Consiliul ONU

    25 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Vlad Plahotniuc susține că nu există probe în dosarul în care este acuzat de organizarea unei grupări criminale și escrocherii

    25 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Adrian Radu, fost consilier al lui Plahotniuc, explică cum a fost filmat momentul predării banilor lui Dodon

    25 februarie 2026

    …

    Șapte moldoveni judecați în Franța pentru graffiti cu tematică legată de războiul din Ucraina

    25 februarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.