Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Fizician rus condamnat la 12 ani de închisoare pentru “trădare”
    GEOPOLITICA

    Fizician rus condamnat la 12 ani de închisoare pentru „trădare”

    27 octombrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Fizicianul rus Anatoli Gubanov a fost condamnat, vineri, la 12 ani de închisoare, pentru „trădare”, într-un dosar despre care media internaționale scriu că a stârnit controverse în comunitatea cercetătorilor, tot mai șicanată de autorități în ultimii ani.

    Omul a fost arestat în 2020, pe când conducea un departament de cercetare la Institutul TsAGI din Moscova, specializat în tehnologii aviatice. Cazul său este legat de cel al unui alt om de știință rus, Valeri Golubkin, condamnat, în iunie, tot la 12 ani de închisoare și tot pentru „trădare”. Potrivit presei ruse, condamnarea lor are conexiuni cu un proiect internațional numit Hexafly-Int, menit să să creeze un avion de pasageri de mare viteză. Cei doi ruși ar fi trimis rapoarte despre activitatea lor unui coleg de la Agenția Spațială Europeană (ESA), care coordonează proiectul. Procesele pentru „spionaj” sau „înaltă trădare”, desfășurate mereu cu ușile închise și ale căror detalii sunt secrete, s-au înmulțit în ultimii ani în Rusia, autoritățile susținând în mod regulat că zădărnicesc comploturi sau operațiuni desfășurate de Occident. Mai mulți cercetători au fost condamnați, în cazuri adesea controversate. Încă din 2019, oamenii de știință ruși au fost alarmați de restricțiile impuse de autorități asupra contactelor lor cu colegii străini, denunțând o revenire la situația din epoca sovietică. Kremlinul a respins criticile și a pretins că savanții ruși sunt monitorizați „24 de ore pe zi” de spionii străini.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleErdogan susține că Hamas este un grup de eliberare, nu o organizație teroristă
    Next Article Dialog consolidat: Vicepremierul Nicu Popescu și Ministra Tanja Fajon Ddscută aprofundarea relațiilor Moldo-Slovene

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Rusia ar intensifica presiunile asupra Belarusului pentru a sprijini războiul din Ucraina

    24 iunie 2026

    Atacuri în Crimeea: Sevastopol rămâne fără curent după lovirea infrastructurii energetic

    24 iunie 2026

    Putin: Atacurile asupra rafinăriilor fac parte dintr-o strategie de destabilizare a Rusiei

    23 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Chironda ia în calcul alianța cu Alexandru Vornicu pentru alegerile din 2027 la Chișinău

    24 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Victoria Furtună critică modificarea modului de calcul al indemnizației de maternitate propusă pentru 2027

    24 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputatul PAS Radu Marian: „Am greșit că nu am verificat suplimentar CV-ul lui Vangheli”

    24 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Proiectul PUZ „Industrială”, motiv de conflict între MAN și PAS în Consiliul Municipal

    24 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Rusia ar intensifica presiunile asupra Belarusului pentru a sprijini războiul din Ucraina

    24 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.