Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Filat: Pentru aderarea la UE doar bunele intenții nu sunt suficiente
    POLITICĂ

    Filat: Pentru aderarea la UE doar bunele intenții nu sunt suficiente

    16 ianuarie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Fostul prim-ministru al R. Moldova, Vlad Filat, a venit cu un comentariu în urma apariției raportului Comisiei Europene privind implementarea de către R. Moldova a condiționalităților pentru acordarea statutului de țară candidată la aderarea la Uniunea Europeană.

    Ex-premierul remarcă faptul că R. Moldova este pe ultimul loc la implementarea politicilor UE solicitate și a reamintit că, în timpul guvernării sale, R. Moldova a fost primul stat din Parteneriatul Estic care a semnat Acordul de Asociere la UE și care a scăpat de vize, transmite Știri.md.

    „Raportul de lucru al Comisiei Europene prezentat de către mass-media a relevat faptul că R. Moldova este pe ultimul loc la implementarea politicilor UE solicitate ca și condiționalități la acordarea statutului de țară candidată la aderare. Niciodată după anul 2009 Republica Moldova nu a fost după Ucraina și Georgia, care nici măcar nu are statutul de țară candidată, la implementarea politicilor UE.

    Am fost primul stat din Parteneriatul Estic ce a semnat Acordul de Asociere la UE, am fost prima țară care a scăpat de vize și am fost, chiar dacă unii au speculat și au încercat să demonetizeze formula, ”povestea de succes” a Parteneriatului Estic. Acest loc s-a datorat tocmai că am implementat solicitările UE, solicitări fără de care nu am fi primit nici acordul DCFTA și nici accesul fără vize în UE”, scrie Filat pe Facebook.

    În context, fostul premier a criticat actuala guvernare pentru faptul că, din cauza politicii interne, statul nu va reuși să aibă o politică externă de succes, subliniind necesitatea colaborării PAS cu alte structuri ale societății și accentuând faptul că R. Moldova și-a obținut statutul de țară candidată datorită Ucrainei și României.

    „Chiar dacă unii membri ai Guvernului încearcă să arunce, ca mai toți dinaintea lor, vina pe fostele guvernări, responsabili sunt doar actualii guvernanți. Cele nouă condiționalități, din care au fost implementate doar trei, le-au fost remise actualei guvernări, nu fostelor guvernări.

    Ceea ce a determinat ajungerea R. Moldova pe ultimul loc, după Ucraina și Georgia, reprezintă politică internă. Chiar dacă există o deschidere totală din partea partenerilor externi, chiar dacă ușile cancelariilor euroatlantice sunt deschise actualei guvernări, fără o politică internă coerentă și cooperantă cu celelalte structuri non-PAS ale societății vom rămâne tot în periferie.

    Fără o politică internă bună nu există politică externă de succes. Iar statutul de țară candidată, privind pe ce loc suntem acum, dovedește încă o dată că cei care ne-au pus pe linia de aderare sunt războiul din Ucraina și eforturile României. Pentru aderarea la UE doar bunele intenții nu sunt suficiente și nici partenerii externi nu pot veni să facă munca în locul nostru”, a conchis Filat.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDodon, despre ce se întâmplă în opoziție: E „bardac”
    Next Article Ala Nemerenco a comentat decizia de a suspenda directorul CNAMUP

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Vasile Tofan refuză funcția de prim-ministru din motive profesionale

    14 octombrie 2025

    Retragerea lui Dorin Recean: un pas înapoi sau o oportunitate pentru Moldova?

    14 octombrie 2025

    Consilierul Denis Șova cere susținerea bugetului Capitalei în semn de responsabilitate

    14 octombrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Spațiu public revitalizat: Scuarul Miorița combină artă urbană și facilități moderne

    16 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Contestație la Curtea Constituțională: Patrioticii susțin că scrutinul nu a fost corect

    16 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Noul Parlament al Republicii Moldova: PAS vrea confirmarea tuturor rezultatelor alegerilor

    16 octombrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Educație pentru toți copiii Chișinăului: investiții și condiții moderne în grădinițe și școli

    16 octombrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Dispute aprinse pe tema bugetului municipal: consilierii acuză lipsa de transparență

    16 octombrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.