Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Fermierii protestează în fața Guvernului, solicitând întâlnirea cu ministrul Agriculturii
    AUTORITĂȚI

    Fermierii protestează în fața Guvernului, solicitând întâlnirea cu ministrul Agriculturii

    18 decembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministrul Agriculturii şi Industriei Alimentare, Ludmila Catlabuga, a declarat astăzi, 18 decembrie, că îi așteaptă pe fermieri la dialog. Ministerul Agriculturii îi servește pe fermieri și aici putem găsi soluții pentru problemele din sector, potrivit oficialului.

    „Noi știm care sunt revendicările, avem răspunsuri pentru ele, avem soluții imediate pentru unele și pentru altele, avem mecanisme care implică efort din ambele părți. Nici eu, nici ministerul nu-și dorește dialog pe baricade, îi îndemnăm pe toți să aibă maturitatea să se angajeze într-o conversație cu argumente și cu soluții reale. Rămân la minister, deschisă să purtăm conversații și să găsim soluții. Dar pentru asta trebuie să comunicăm față în față, la subiect, cu cifrele pe masă, ca niște fermieri care știu ce să facă când lucrurile devin complicate”, a estimat Ludmila Catlabuga.

    Fermierii din țară protestează astăzi, 18 decembrie, în fața Guvernului. Aceștia cer măsuri urgente pentru oprirea colapsului din agricultură. Alexandru Bădărău, președintele Asociației „Forța Femierilor”, a declarat că agricultorii au expediat o cerere pentru a avea întâlnire cu ministra Agriculturii, Ludmila Catlabuga, cu scopul de a discuta despre criză, însă până la moment acest lucru nu s-a întâmplat.

    La un moment dat, după câteva ore de așteptare în zadar, fermierii au încercat să intre în clădirea Guvernului. Aceștia, însă, au fost opriți de oamenii legii.

    sursa

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCine este noul secretar de stat al Ministerului Afacerilor Interne
    Next Article ANRE acuză o campanie de hărțuire și denigrare împotriva directoarei Violina Șpac

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Controverse în Consiliul Municipal Chișinău: numirea Svetlanei Dogotaru în funcția de viceprimar contestată de PAS

    29 mai 2026

    MAN avertizează că reforma Ministerului Educației poate afecta elevii, profesorii și copiii vulnerabili

    29 mai 2026

    CEC: Astăzi este ultima zi de agitație electorală înainte de turul doi al alegerilor locale

    29 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Evghenia Guțul își pierde mandatul de bașcan al Găgăuziei după menținerea condamnării de 7 ani la Curtea de Apel

    29 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Reacția Kievului după atacul din Galați: Ucraina promite sprijin României

    29 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Ungaria refuză în continuare trimiterea de arme Ucrainei și condiționează sprijinul pentru aderarea la UE

    29 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    România expulzează consulul rus de la Constanța și închide consulatul după incidentul cu dronă la Galați

    29 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Controverse în Consiliul Municipal Chișinău: numirea Svetlanei Dogotaru în funcția de viceprimar contestată de PAS

    29 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.