Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Extindere a rețelei de transport public: După succesul rutei 15, orașul Codru primește încă o conexiune vitală spre capitală
    AUTORITĂȚI

    Extindere a rețelei de transport public: După succesul rutei 15, orașul Codru primește încă o conexiune vitală spre capitală

    3 octombrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Municipalitatea a lansat, de astăzi, încă o linie de autobuz, nr. 14, care va face legătura dintre orașul Codru și orașul Chișinău. Nou cursă pornește de pe strada Miorița, în zona podului rutier, după care circulă pe strada Sihastrului din Codru, iar capătul de linie va fi pe str. Schinoasa Deal.

    Lansarea are loc la două săptămâni, după ce în orașul Codru a mai fost instituită ruta de autobuz nr. 15, care deja face legătura dintre orașul Chișinău și cartierele din partea de sud a orașului Codru, mai exact pe strada Potârnichii a suburbiei.

    Printre călătorii primelor curse de dimineață a fost și primarul Capitalei, Ion Ceban.

    ”De astăzi, ruta nr. 14 va circula cu regularitate. Două săptămâni în urmă a fost lansată ruta 15, pe strada Pietrarilor. Vă îndemnăm să profitați și să vă bucurați de acest transport. Instituirea rutei s-a decis, după ce localnicii au colectat 2000 de semnături în acest sens. Amintesc, alături de celelalte rute lansate aici, la Codru, dar și la Durlești, Dumbrava urmează să adăugăm transport de capacitate mai mare la Grătiești, două rute noi la Bubuieci, la Ghidighici. Lucrăm ca oamenii să aibă un confort sporit”, a declarat Ion Ceban.

    Pe noua linie nr. 14, zilnic, urmează să fie efectuate 17 curse tur-retur. Conform orarului stabilit, din Codru, prima pornire va fi la ora 06.20, iar ultima, cea de seară, la ora 19.15. Orarul de circulație poate fi vizualizat pe pagina www.autourban.md.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLIVE// Ședința Curții Constituționale
    Next Article Ceban propune ca taximetriștii să poată circula pe banda dedicată pentru transportul public

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Reabilitare în centrul Capitalei: încep lucrările pe strada 31 August 1989

    22 mai 2026

    Ceban solicită deblocarea lucrărilor la caldarâm după trei ani de întârzieri

    22 mai 2026

    Deputatul MAN a abordat la Berlin provocările integrării europene a Republicii Moldova

    22 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Reabilitare în centrul Capitalei: încep lucrările pe strada 31 August 1989

    22 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Analiști: blocajele din Ormuz ar putea duce la creșteri puternice ale prețului gazelor în Europa

    22 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Ceban solicită deblocarea lucrărilor la caldarâm după trei ani de întârzieri

    22 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Moldova devine tot mai dependentă de îngrășăminte importate din Rusia, arată o analiză

    22 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Deputatul MAN a abordat la Berlin provocările integrării europene a Republicii Moldova

    22 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.