Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Expert: Vizita lui Mark Rutte la Chișinău – un semnal de susținere din partea NATO pentru Republica Moldova
    POLITICĂ

    Expert: Vizita lui Mark Rutte la Chișinău – un semnal de susținere din partea NATO pentru Republica Moldova

    16 aprilie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Comentatorul politic Nicolae Negru susține că vizita secretarului general al NATO, Mark Rutte, la Chișinău are o semnificație mult mai profundă decât una simbolică.

    Negru afirmă că întâlnirea cu președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a depășit cadrul general al „Parteneriatului pentru Pace” ce leagă Moldova de NATO din 1994, abordând și problemele reale de securitate regională în contextul războiului din Ucraina, transmite Știri.md cu referire la ziarulnational.md.

    „Mă miră faptul că „pacifiștii” din țara noastră nu au reacționat la vizita lui Mark Rutte. Întâlnirea cu președinta Maia Sandu nu a fost doar una simbolică. S-au discutat și probleme importante de securitate regională”, a spus Negru.

    Expertul a subliniat că ultima vizită a unui secretar general NATO în Republica Moldova a avut loc în 2008, în timpul guvernării Partidului Comuniștilor condus de Vladimir Voronin. Atunci, Jaap de Hoop Scheffer vizita Chișinăul de două ori, în 2004 și 2008.

    „Este oarecum paradoxal că guvernele proeuropene ulterioare au avut mai puține contacte cu NATO decât guvernarea comunistă condusă de Voronin”, a adăugat Negru.

    Conform acestuia, prin această vizită rapidă, Mark Rutte a dorit să transmită un semnal clar că NATO monitorizează cu atenție evenimentele din Republica Moldova, mai ales în contextul războiului hibrid dus de Rusia în regiune.

    „A fost firesc ca Mark Rutte, în drum spre Odesa, să facă o oprire și la Chișinău, nu doar din cauza faptului că Republica Moldova este o țintă a acțiunilor hibrid derulate de Moscova, dar și pentru a înțelege cum se percepe apărarea Ucrainei din perspectiva Moldovei”, a adăugat comentatorul.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCSM decide reevaluarea unei magistrate în procesul de curățare a justiției
    Next Article Vasile Botnaru, propus de PAS pentru un loc în Consiliul Audiovizualului

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ghenadie Ciorbă: Audit urgent al cetățeniei acordate de Dodon

    8 decembrie 2025

    LIVE// Magia Crăciunului în PMAN: cel mai mare Târg de sărbători și luminițe festive în oraș

    5 decembrie 2025

    Deputată socialistă: PAS ameninţă libertatea de exprimare în Parlament

    5 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Ucraina și NATO: Expertul Mihai Isac consideră aderarea o misiune imposibilă”

    9 decembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Trump îl acuză pe Zelenski că nu a citit ultima versiune a planului de pace pentru Ucraina

    9 decembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Eugenia Ceban acuză: Dan Perciun s‑a lăudat cu un internat la care nu a contribuit cu nimic”

    9 decembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Expert: Planul de pace pentru Ucraina – un program comun al Rusiei și SUA, nu o soluţie neutră

    9 decembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Moldova modernizează energia: Progrese pe fondul piețelor externe instabile

    9 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.