Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Expert în sănătate: După numărul cazurilor de COVID-19 din ultimele zile, intrăm în codul roşu de alertă emidemiologică
    AUTORITĂȚI

    Expert în sănătate: După numărul cazurilor de COVID-19 din ultimele zile, intrăm în codul roşu de alertă emidemiologică

    2 septembrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    După numărul cazurilor de COVID-19 din ultimele zile, Republica Moldova intră din codul portocaliu în codul roşu epidemiologic. Despre aceasta a anunţat coordonatorul Campaniei Naţionale de Vaccinare în Republica Moldova, în cadrul emisiunii „Punctul pe AZi” de la TVR Moldova.

    „Avem 142 de cazuri la 100 de mii de polutaţie în ultimele 14 zile ceea ce presupune că noi intrăm în codul de alertă codul roşu. Trecem de la codul portocaliu la codul roşu. Ceea ce presupune noi restriscţii în societate. Dar cu aceste restricţii va veni comisia respectivă”, a declarat Ninel Revenco. 

    Totodată, Ala Tocarciuc, expert internaţional în sănătate publică, spune că instituirea unor măsuri de protecţie mai drastice sau instituirea stării de alertă depinde în mare parte de comportamentul cetăţenilor, modul în care aceştia vor respecta măsurile epidemiologice şi se vor imuniza împotriva COVID-19. 

    „Depinde de numărul de cazuri noi, acum sunt indicatori noi. În trecut era de 14 zile, acum este de 7 zile pentru că perioada de incubare s-a redus şi primele simptome apar mult mai devreme decât cum era la tulpinile anterioare. Nu este exclusă aplicarea acestei măsuri ca şi stare excepţională, dacă o să ajungem la un număr mare de îmbolnăviri. După criteriile vechi noi deja suntem în zonă roşie. Dacă acest număr va creşte… Aici e totul foarte schimbător, depinde şi de măsurile pe care le ia societatea. Poate fi evitată acesată stare dacă noi ne mobilizăm pe unele direcţii şi ne mişcăm mai repede”, a declarta Ala Tocarciuc în platoul TVR Moldova. 

    Sursa: tvrmoldova.md

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous Article“A fost o zi tristă!” Părinții, dezamăgiți de decizia Guvernului Gavrilița de a anula careul
    Next Article R. Moldova a semnat cu alte țări declarația privind călătoria afganilor

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    13 magistrați au depus documentele pentru evaluarea externă în cauze de corupție

    27 februarie 2026

    Produse „Made in Moldova” în sectoarele orașului: Primăria invită cetățenii la târgurile micilor antreprenori

    27 februarie 2026

    Primarul și viceprimarul Durlești, vizați într-un dosar de escrocherie cu terenuri publice

    27 februarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Magistrata din dosarul Creangă își anunță plecarea din funcție

    28 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Liderul „Moldova Mare” cere resetarea negocierilor Chișinău–Tiraspol

    28 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Peste 140 de ucraineni au obținut cetățenia Republicii Moldova după începutul războiului

    27 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Judecătoarea Lilia Lupașco contestă actul ANI privind presupusa avere nejustificată

    27 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Investigație: doi cetățeni cu dublă cetățenie, suspectați de implicare în politica moldovenească

    27 februarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.