Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ex-vicepremier despre precondiții pentru invazia Rusiei în Moldova
    GEOPOLITICA

    Ex-vicepremier despre precondiții pentru invazia Rusiei în Moldova

    6 iulie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Nu există condiţii prealabile pentru o invazie directă a Rusiei în Moldova la ora actuală, dar vulnerabilitatea Chişinăului la ameninţările hibride ruseşti rămâne ridicată.
    După cum transmite Infotag, această opinie a fost exprimată ieri în cadrul telemaratonului „Ucraina vorbește” de fostul viceprim-ministru pentru reintegrare Alexandru Flenchea.
    „La această etapă, cel puţin în viitorul previzibil, nu există condiții prealabile pentru o invazie militară directă. În același timp, Rusia încă mai are pârghii de presiune, în primul rând energetice”, crede el.
    Printre astfel de pârghii, Flenchea a menţionat „soarta neclară a contractului cu Gazprom, care poate fi reziliat în orice moment”, precum şi faptul că „circa 70% din energia electrică consumată de Moldova este produsă în Transnistria controlată de Rusia”.
    Potrivit acestuia, statutul de candidat la UE primit recent de Moldova, deşi este foarte important, nu va modifica ambițiile Moscovei cu privire la Chișinău.
    „Pentru că trebuie de reieșit din ambițiile pe care le are o anumită persoană – Vladimir Putin. Iar sensul lor este refacerea URSS, într-o formă sau alta. Repet şi subliniez că vorbim despre ambiții, nu despre planuri… Dar şi acestea sunt periculoase, pentru că realizarea lor este destul de imprevizibilă”, consideră Flenchea.
    Referindu-se la potențialul de apărare al Republicii Moldova, el a spus că „vorbim mai mult despre slăbiciune militară, decât despre putere”.
    „Rusia n-a fost niciodată considerată de Moldova drept un potenţial adversar. Iar sprijinul de apărare pentru Moldova din partea UE se limitează la echipamente neletale, astfel că Republica Moldova va continua să fie echipată cu arme sovietice”, a spus el.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMaia Sandu, decorată cu cea mai înaltă distincție a statului lituanian
    Next Article În Moldova va fi creat Consiliul coordonator pentru asigurarea securității informaționale

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Washington și Berlin, în dialog după anunțul retragerii a 5.000 de militari americani

    15 mai 2026

    36 de state semnează pentru înființarea unui tribunal special, privind agresiunea Rusiei

    15 mai 2026

    Hotărâre controversată în SUA: accesul la medicamentul pentru avort nu este restricționat

    15 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Washington și Berlin, în dialog după anunțul retragerii a 5.000 de militari americani

    15 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Fost procuror PCCOCS explică decizia de scoatere a companiei Sheriff din dosarul de contrabandă cu țigări

    15 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Chișinăul găzduiește prima ediție a Festivalului Tradițiilor pe 24 mai 2026

    15 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Femeie din Coreea de Sud, depistată la Aeroportul Chișinău cu implanturi dentare nedeclarate

    15 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Nicanor Ciochină rămâne în Penitenciarul nr. 13: Curtea de Apel respinge solicitarea apărării

    15 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.