Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ex-judecător CEDO: Nu am dubii nici pentru o secundă că dosarul “Dodon”, mai devreme sau mai târziu, va ajunge la CEDO
    POLITICĂ

    Ex-judecător CEDO: Nu am dubii nici pentru o secundă că dosarul “Dodon”, mai devreme sau mai târziu, va ajunge la CEDO

    26 mai 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    “Nu am dubii nici pentru o secundă că acest dosar mai devreme sau mai târziu va ajunge la CEDO”. Astfel fostul judecător la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO), ex-ministru al Justiției în Guvernul Sandu, Stanislav Pavlovschi, a comentat pentru “Primul în Moldova” dosarul penal intentat pe numele lui Igor Dodon.

    “Când am citit că s-a format un grup de investigații de aproape 50 de persoane, am fost foarte mirat, deoarece astfel de dosare nu necesită un număr atât de mare de angajați. Sunt suficienți 3-4 oameni și în decurs de două săptămâni se poate face investigația. Când se formează un grup de 50 de persoane, asta demonstrează că organele procuraturii intenționează să se amplifice pe acest caz cu toată puterea acestui organ de stat”, a spus Pavlovschi.

    Fostul judecător CEDO este sceptic și în privința pregătirii profesionale a procurorului de caz, Petru Iarmaliuc.

    “Investigarea calitativă a unui dosar necesită o bună pregătire și experiență, multă experiență. Mult depinde de planificarea calificată a investigării dosarului. Și desigur, procurorul nu trebuie să meargă în extreme. Vorbesc despre încercarea de a-l aresta pe domnul Dodon. Ei spun că domnul Dodon a făcut una sau alta. Dar eu vreau să vă spun că pentru aplicarea arestului nu are nicio importanță de ce este acuzat omul. Important este dacă există dovezi la ceea ce prevede Codul de procedură penală”, a mai spus Pavlovschi.

    Cât despre acuzațiile privind trădarea de patrie, care îi sunt aduse lui Igor Dodon: “Legea vorbește despre trădare de patrie săvârșite sub formă de spionaj, sau dezvăluirea secretelor de stat, sau trecerea de partea inamicului. Astfel de lucruri trebuie să fie demonstrate, dar nu vorbim despre trădare de patrie și gata. În acest caz procurorul trebuie să demonstreze că această infracțiune a avut loc în baza prevederilor Codului penal.”, a explicat Stanislav Pavlovschi.

    Sursa: primul.md

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMărturiile lui Drăguţanu şi Bodiu confirmă implicarea lui Filat în furtul miliardului: Ilan Şor a fost obligat şi ameninţat să cumpere datorii ale BEM
    Next Article Vadim Ceban: Chiar dacă prețul de achiziție a gazului se va ieftini pe parcursul verii, Moldovagaz nu va solicita o micșorare de tarif

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Modernizare pe strada Studenților: proiectul prevede și lărgirea carosabilului pentru fluidizarea traficului

    28 august 2026

    Nicușor Dan convoacă partidele la consultări. Eugen Tomac, vehiculat din nou pentru funcția de premier

    28 august 2026

    Gimnaziul „Gh. Malarciuc” din Vatra, modernizat înainte de noul an școlar

    28 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Modernizare pe strada Studenților: proiectul prevede și lărgirea carosabilului pentru fluidizarea traficului

    28 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Nicușor Dan convoacă partidele la consultări. Eugen Tomac, vehiculat din nou pentru funcția de premier

    28 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Gimnaziul „Gh. Malarciuc” din Vatra, modernizat înainte de noul an școlar

    28 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Doi membri ai Partidului „Șor”, acuzați că au acceptat și dirijat milioane de lei pentru finanțarea formațiunii

    28 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Angela Cutasevici: Șefii noilor Agenții Teritoriale pentru Educație riscă să fie numiți politic

    28 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    politics.md
    Administrează consimțământul

    Utilizăm cookie-uri și tehnologii similare pentru a asigura funcționarea corectă a site-ului, pentru a analiza traficul, a îmbunătăți conținutul și, după caz, pentru afișarea și măsurarea publicității. Puteți alege ce categorii de cookie-uri neesențiale permiteți.

    Funcționale Mereu activ
    Stocarea tehnică sau accesul este strict necesară în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
    Preferințe
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
    Statistici
    Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice. Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice anonime. Fără o citație, conformitatea voluntară din partea Furnizorului tău de servicii de internet sau înregistrările suplimentare de la o terță parte, informațiile stocate sau preluate numai în acest scop nu pot fi utilizate de obicei pentru a te identifica.
    Marketing
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară pentru a crea profiluri de utilizator la care trimitem publicitate sau pentru a urmări utilizatorul pe un site web sau pe mai multe site-uri web în scopuri de marketing similare.
    • Administrează opțiunile
    • Administrează serviciile
    • Administrează vânzătorii {vendor_count}
    • Citește mai multe despre aceste scopuri
    Vezi preferințele
    • {title}
    • {title}
    • {title}