Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Evghenia Guțul a votat la Etulia: „Am votat pentru pace și înțelegere socială”
    AUTORITĂȚI

    Evghenia Guțul a votat la Etulia: „Am votat pentru pace și înțelegere socială”

    20 octombrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Bașcanul Găgăuziei, Evghenia Guțul, și-a exprimat dreptul la vot, în cadrul alegerilor prezidențiale și al referendumului, care au loc astăzi.

    Astfel, guvernatoarea regiunii s-a prezentat la o secție de votare din satul său natal, Etulia. Ea a declarat că a votat pentru pace și înțelegere socială.

    „Mi-am dat votul pentru pace și înțelegere socială, pentru consolidarea suveranității și neutralității statutului. Poporul Moldovei merită să fie condus de un președinte capabil să unească societatea noastră și să direcționeze energia acesteia spre creație și dezvoltare”, a declarat Evghenia Guțul.

    Reamintim că astăzi, 20 octombrie, cetățenii Republicii Moldova cu drept de vot sunt așteptați la urne pentru a alege președintele țării pentru următorul mandat de patru ani. Totodată, cetățenii sunt chemați să participe și la referendumul constituțional pentru a-și manifesta opțiunea față de perspectiva aderării țării noastre la Uniunea Europeană.

    Alegătorii sunt așteptați la cele 2.219 secții de votare, dintre care 1.988 sunt deschise pe teritoriul Republicii Moldova, inclusiv 30 de secții pentru locuitorii din stânga Nistrului.

    Până la ora 09:00, misiunea Promo-LEX a recepționat 173 de semnalări de incidente de la observatorii din teritoriu. Dintre acestea, 34 de incidente au fost verificate și confirmate.

    Președintele CEC, Angelica Caraman, a spus că până la ora 14:00 au votat peste 890.000 de alegători, ceea ce reprezintă peste 31% din numărul total de cetățeni cu drept de vot.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDiaspora din Londra își exercită dreptul la vot, în ciuda vremii nefavorabile
    Next Article Peste 1,1 milioane de alegători au votat până la ora 16:00: Referendumul aproape de validare

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Victoria Furtună: Integrarea europeană este încetinită de „analfabetismul funcțional al oficialilor moldoveni”

    15 aprilie 2026

    „Nu e o premieră” – reacția Marinei Tauber despre Cupa Davis

    15 aprilie 2026

    Fost director adjunct al SIS, Alexandru Bălan, condamnat la închisoare pentru divulgarea secretului de stat

    15 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Victoria Furtună: Integrarea europeană este încetinită de „analfabetismul funcțional al oficialilor moldoveni”

    15 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    „Nu e o premieră” – reacția Marinei Tauber despre Cupa Davis

    15 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Chișinău: continuă intervențiile pe drumuri pentru îmbunătățirea infrastructurii rutiere

    15 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    CEC propune noi reguli electorale: restricții online, modificări pentru Găgăuzia și cerințe mai stricte pentru candidați

    15 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Moldova, printre cei mai afectați exportatori de vin pe piața americană în 2025

    15 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.