Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Europa este în pragul unei catastrofe din cauza secării rezervelor de apă subterană
    GEOPOLITICA

    Europa este în pragul unei catastrofe din cauza secării rezervelor de apă subterană

    31 ianuarie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Oamenii de știință au avertizat că Europa este în pragul unei catastrofe din cauza secării rezervelor de apă subterană, informează Digi24.

    În lunile de vară din 2018 și 2019, Europa Centrală s-a confruntat cu o lipsă severă a apei. De atunci, nu a avut loc nicio creștere semnificativă a nivelurilor de apă subterană, care au rămas în continuare foarte scăzute. Seceta severă distruge habitatele naturale, afectează agricultura și provoacă crize majore în domeniul energiei, potrivit unui studiu recent publicat. Efectele acestei secete prelungite au fost evidente în Europa în vara anului 2022. Albiile uscate ale râurilor și dispariția lentă a apelor stătătoare au afectat grav atât natura, cât și oamenii.

    Numeroase specii de animale acvatice și-au pierdut habitatele, în timp ce solul uscat a provocat multe probleme pentru agricultură.

    Criza energetică din Europa s-a înrăutățit și ea din aceeași cauză. În lipsa unor cantități suficiente de apă pentru răcire, centralele nucleare din Franța au reușit cu greu să genereze destulă electricitate. Hidrocentralele au întâmpinat, de asemenea, mari probleme pentru a se menține în funcțiune din cauza lipsei apei.

    Echipa de cercetare a obținut măsurători gravimetrice cu ajutorul sateliților pentru a analiza resursele de apă subterană ale lumii și pentru a documenta schimbările observate în ultimii ani.

    Sateliții zboară cu 30.000 kilometri la oră și fac înconjurul Pământului de 15 ori pe zi, fiind capabili să acopere întreaga suprafață a planetei într-o lună de zile.

    „Acum câțiva ani, nu mi-aș fi putut imagina că apa ar putea fi o problemă aici în Europa, în special în Germania sau Austria”, a spus Dr. Torsten Mayer-Gürr, profesor la Universitatea de Tehnologie din Graz. „Avem probleme cu rezerva de apă aici – trebuie să ne gândim la asta.”

    sursa: publika.md

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleUn Centru comunitar pentru copii și tineri “Creativ”, din sectorul Botanica, a fost redeschis de Ion Ceban
    Next Article Cele mai noi tehnologii digitale din domeniul agricol au fost prezentate la Bălți, în cadrul Târgului de Inovații

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Washington și Berlin, în dialog după anunțul retragerii a 5.000 de militari americani

    15 mai 2026

    36 de state semnează pentru înființarea unui tribunal special, privind agresiunea Rusiei

    15 mai 2026

    Hotărâre controversată în SUA: accesul la medicamentul pentru avort nu este restricționat

    15 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Washington și Berlin, în dialog după anunțul retragerii a 5.000 de militari americani

    15 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Fost procuror PCCOCS explică decizia de scoatere a companiei Sheriff din dosarul de contrabandă cu țigări

    15 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Chișinăul găzduiește prima ediție a Festivalului Tradițiilor pe 24 mai 2026

    15 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Femeie din Coreea de Sud, depistată la Aeroportul Chișinău cu implanturi dentare nedeclarate

    15 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Nicanor Ciochină rămâne în Penitenciarul nr. 13: Curtea de Apel respinge solicitarea apărării

    15 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.