Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Europa alocă 40 de milioane de euro pentru dublarea bugetului militar al Republicii Moldova
    GEOPOLITICA

    Europa alocă 40 de milioane de euro pentru dublarea bugetului militar al Republicii Moldova

    15 iunie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Franței, Emmanuel Macron, a anunțat, miercuri seara, la Chișinău, că Republica Moldova va primi 40 de milioane de euro în cadrul Fondului european de apărare, bani care vor fi destinați pentru dublarea bugetului militar al țării noastre. Declarația a fost făcută în cadrul conferinței de presă, susținută alături de șefa statului moldovean, Maia Sandu.
    ”Știu că sunteți hotărâți să arătați că neutralitatea la care este atașată țara Dumneavoastră nu înseamnă demilitarizare. Cele 40 de milioane de euro de care veți beneficia în cadrul Fondului european de apărare sunt un aport deosebit de important care va duce la dublarea bugetului militar al țării Dumneavoastră”, a spus Macron.
    Amintim, guvernarea PAS deja a anunțat că va dubla în acest an bugetul dedicat apărării. La ultima rectificare a bugetului care a fost făcută recent de guvernare, bugetul pentru apărarea națională a fost suplimentat cu aproape 128 de milioane de lei. Acesta a ajuns acum la peste 1,16 miliarde de lei.
    Anterior, șeful diplomației moldovenești, Nicolae Popescu, a declarat că Guvernul de la Chișinău poartă o dezbatere internă despre faptul dacă trebuie să accepte sau nu arme letale oferite de țări NATO pentru a întări capacitatea de apărare a Republicii Moldova, dar nu a luat încă o decizie. Asta după ce ministrul de externe britanic, Liz Truss, a declarat că NATO analizează posibilitatea trimiterii în Republica Moldova a armamentului modern, ”pentru a o proteja de invazia rusă”.
    Liderul PAS, Igor Grosu, a declarat nu vede o problemă în faptul că NATO ar putea livra armament în Republica Moldova ”atât timp, cât acest lucru se face într-un cadru civilizat, transparent și democratic”.
    Principala forță de opoziție din Moldova, PSRM și-a exprimat îngrijorarea în legătură cu declarația ministrului de Externe al Marii Britanii.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLIVE // Maia Sandu și Emmanuel Macron susțin o conferință de presă comună la Chișinău
    Next Article Parlamentele Moldovei și României se vor reuni sâmbătă la Chișinău

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    UE își ajustează calendarul de aderare: două clustere de negociere pentru Moldova și Ucraina ar putea fi deschise înainte de vară

    26 iunie 2026

    Stare de urgență declarată în Crimeea și Sevastopol pentru gestionarea problemelor economice

    26 iunie 2026

    Zelenski aprobă o operațiune SBU de 40 de zile pentru presiuni asupra Rusiei

    26 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Victoria Furtună acuză Guvernul că întârzie raportul de activitate din cauza rezultatelor economice

    28 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Reformarea primăriilor, subiect de referendum: opoziția cere votul cetățenilor înainte de decizii

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Andrei Spînu avertizează: reforma fiscală riscă să se transforme din dezbatere economică în una politică

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    „Restart în educație” criticat din interiorul sistemului: probleme de organizare și finanțare

    26 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Grosu cere explicații în cazul Moldatsa și solicită restituirea sumelor considerate nejustificate

    26 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.