Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Estonia acuză Ungaria că susține Rusia și solicită suspendarea dreptului de vot în UE
    GEOPOLITICA

    Estonia acuză Ungaria că susține Rusia și solicită suspendarea dreptului de vot în UE

    7 aprilie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministrul de Externe al Estoniei, Margus Tsahkna, a lansat acuzații grave la adresa Ungariei, afirmând că aceasta susține interesele Rusiei și se aliniază cu regimul lui Vladimir Putin, în loc să sprijine valorile și principiile Uniunii Europene. Declarațiile au fost făcute într-un interviu acordat publicației germane Rheinische Post și citate de The Kyiv Independent, pe 5 aprilie.

    Potrivit lui Tsahkna, Ungaria s-a plasat în mod clar „în echipa lui Putin” și nu în cea europeană, o poziție ce creează o fisură din ce în ce mai adâncă în cadrul blocului comunitar. „Avem Ungaria, o țară slabă, care joacă în echipa lui Putin, nu în echipa noastră europeană”, a spus oficialul estonian, subliniind contrastul dintre poziția Ungariei și majoritatea țărilor din Uniunea Europeană, care condamnă agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei și susțin sancțiunile împotriva Moscovei.

    Aceasta nu este prima dată când Ungaria este criticată pentru atitudinea sa față de Rusia. La sfârșitul lunii martie, ministrul ungar de Externe, Peter Szijjarto, a vizitat Moscova pentru a discuta despre continuarea colaborării economice bilaterale între Ungaria și Rusia. În timp ce majoritatea țărilor europene au impus sancțiuni dure Rusiei, Ungaria a menținut o poziție mai moderată, refuzând să susțină sancțiunile economice și oferind un sprijin minim Ucrainei.

    Tsahkna a propus chiar crearea unei „coaliții a celor dispuși” pentru a contracara influența Ungariei în procesul decizional european, iar în acest sens a invocat aplicarea articolului 7 din Tratatul Uniunii Europene. Acest articol prevede suspendarea dreptului de vot al unui stat membru al UE dacă se consideră că respectivul stat pune în pericol valorile fundamentale ale Uniunii, inclusiv securitatea acesteia. „Aplicarea articolului 7 pentru Ungaria este tot mai aproape”, a avertizat Tsahkna.

    Ungaria a continuat să se opună sancțiunilor împotriva Rusiei și a refuzat sprijinul financiar acordat Ucrainei, ceea ce a generat tensiuni în rândul celorlalte state membre ale Uniunii Europene. În acest context, noile autorități germane, conduse de alianța conservatoare CDU/CSU, au început să facă apel la măsuri mai ferme împotriva țărilor care încalcă principiile fundamentale ale Uniunii.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRusia și SUA vor purta noi negocieri săptămâna viitoare
    Next Article Donald Trump cere răbdare americanilor: „Rezultatul va fi istoric!”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Rețele internaționale alimentează industria rusă a dronelor în plin conflict cu Ucraina

    9 septembrie 2025

    Moțiunile de cenzură împotriva Guvernului Ilie Bolojan, respinse de Parlament

    8 septembrie 2025

    Oficial ucrainean: Rusia dispune de de trei ori mai multe resurse pe front

    8 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Ambasadorul Cristian-Leon Țurcanu: „Cooperarea moldo-română este la cel mai înalt nivel din istorie”

    9 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Acuzații de abuzuri politice: Partidul Nostru sesizează autoritățile competente

    9 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Primele exerciții trilaterale de apărare a frontierei între Rusia, China și Mongolia

    9 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    PSDE propune unificarea forțelor de centru-stânga pentru un pol social-democrat european

    9 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Maia Sandu: „Scopul Kremlinului este să captureze Moldova prin alegerile din 2025”

    9 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.