Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » „Este ireal să majorăm salariile cu 35%”: Dan Perciun despre revendicările cadrelor didactice
    AUTORITĂȚI

    „Este ireal să majorăm salariile cu 35%”: Dan Perciun despre revendicările cadrelor didactice

    10 decembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    „Trebuie să fim realiști. Nu putem vorbi despre o majorare de 35%, asta ar presupune identificarea câtorva miliarde de lei într-un timp foarte restrâns”, a declarat ministrul Educației, Dan Perciun, după ce profesorii au cerut salarii mai mari. Acesta a precizat că „există anumite constrângeri bugetare obiective”, însă guvernarea caută soluții pentru „o variantă de compromis”.

    „Avem 10 zile la dispoziție, până la lectura a doua, pentru a determina varianta finală a prevederilor care se vor regăsi în lege. Noi bineînțeles că înțelegem și suntem în asentiment atunci când vine vorba de necesitatea majorării salariilor cadrelor didactice, dar avem și anumite constrângeri bugetare obiective. O să încercăm să găsim o variantă de compromis.

    Reiterez că am avut acea majorare de 15% anul trecut, am avut acea plată unică de 3.000 de lei în octombrie, urmează să căutăm soluții, care să se apropie de așteptările cadrelor didactice. În același timp, trebuie să fim realiști, nu putem vorbi despre o majorare de 35%, asta ar presupune identificarea câtorva miliarde de lei, este ireal, dar o variantă de mijloc sper că se va găsi”, a declarat Dan Perciun la emisiunea „Moldova Live” de la Exclusiv TV.

    Federația Sindicală a Educației și Științei anunță că profesorii din țară vor organiza proteste sub formă de pichetare a clădirii Parlamentului Republicii Moldova, în zilele de 13 și 19 decembrie, după ce Guvernul a refuzat să le mărească salariile conform solicitării înaintate.

    Federația Sindicală a Educației și Științei și-a exprimat nemulțumirea față de parametrii bugetului pentru 2025 și a cerut majorarea salariilor pentru profesori cu 35%, în locul celor 9% planificate pentru cadrele didactice, și 4,8% pentru personalul non-pedagogic. Dacă solicitarea nu va fi soluționată, responsabilii anunță că vor ieși la proteste.

    Premierul Dorin Recean a anunțat că a avut o ședință cu reprezentații sindicatelor din Educație, la care s-a discutat solicitarea pedagogilor de a majora salariile cu 35% în anul 2025. În cadrul acesteia, prim-ministrul a explicat „poziția Guvernului și care sunt constrângerile bugetare”, motiv pentru care cererea nu poate fi susținută.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAlegeri prezidențiale 2025: Cine va candida și care sunt scenariile din bătălia pentru Cotroceni
    Next Article Judecătorul de la Curtea de Apel Comrat a demisionat

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Dorin Recean și Marta Kos semnează Acordul pentru dezvoltarea Moldovei alături de UE

    8 mai 2025

    Blocul „Împreună” cere Guvernului măsuri urgente pentru achiziţia gazelor de iarnă

    8 mai 2025

    Grosu: Observațiile procurorilor vor fi integrate în proiectul de creare a PACCO

    8 mai 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ANALITICA

    Blocul Politic „Victorie” aduce Flacăra Eternă de la Moscova la Chișinău pentru comemorarea a 80 de ani de la Marea Victorie

    8 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Dorin Recean și Marta Kos semnează Acordul pentru dezvoltarea Moldovei alături de UE

    8 mai 2025

    …

    POLITICĂ

    Vitalii Ignatiev: „Aderarea la UE e prematură fără rezolvarea conflictului transnistrean”

    8 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Blocul „Împreună” cere Guvernului măsuri urgente pentru achiziţia gazelor de iarnă

    8 mai 2025

    …

    POLITICĂ

    „Moldova Mare” solicită stoparea difuzării filmului „Siberia în oase” în instituțiile de învățământ

    8 mai 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.