Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Erdogan susține că Hamas este un grup de eliberare, nu o organizație teroristă
    GEOPOLITICA

    Erdogan susține că Hamas este un grup de eliberare, nu o organizație teroristă

    27 octombrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele turc Recep Erdogan susține că Hamas, care guvernează Gaza, nu este o organizație teroristă, ci un grup de „eliberare”, care duce o bătălie pentru a-și proteja pământul.

    „Hamas este un grup de eliberare care luptă pentru a-și proteja pământul”, a spus președintele tu

    Președintele turc a afirmat că națiunile musulmane care lucrează la unison vor contribui la conducerea păcii și la încetarea focului, în timp ce a cerut puterilor mondiale să facă presiuni asupra Israelului pentru a opri bombardamentul din Gaza. El a spus că țările din afara regiunii „adaugă combustibil la foc” în numele sprijinirii Israelului.

    „Întregul Occident consideră Hamas o organizaţie teroristă. De aici vă spun: Israel, ai putea fi tu; Occidentul îţi datorează multe. Dar Turcia nu-ţi datorează nimic. Hamas nu este o organizaţie teroristă; este un grup de luptători pentru eliberare, care luptă pentru a-şi proteja pământul şi cetăţenii”, a declarat Erdogan în faţa membrilor partidului său din parlamentul de la Ankara.

    A anulat vizita în Israel

    „Aveam în plan să ne deplasăm în Israel, dar am anulat. Nu ne vom mai duce”, a susţinut Erdogan, care s-a întâlnit pentru prima oară în septembrie, la New York, cu premierul israelian Benjamin Netanyahu, scrie AFP, relatează Reuters.

    Potrivit Reuters, Erdogan a acuzat Israelul că a profitat de bunele intenţii ale Turciei şi că nu se va mai deplasa în Israel, aşa cum era planificat, în pofida unei recente apropieri între cele două ţări.

    „I-am strâns mâna acestui om, aveam intenţii bune, dar a profitat. (…) Relaţiile ar fi putut fi diferite, dar din păcate acest lucru nu se va mai întâmpla”, a insistat Erdogan, într-un discurs virulent, după cum îl caracterizează AFP. „Nu există alt stat în care armata să acţioneze atât de inuman”, a adăugat el, referindu-se la represaliile declanşate de Israel în Gaza după atacul sângeros lansat de Hamas la 7 octombrie.

    Erdogan a mai declarat că punctul de trecere al frontierei de la Rafah, dintre Egipt şi Fâşia Gaza, trebuie să rămână deschis pentru intrarea ajutorului umanitar şi a pledat pentru soluţionarea urgentă a schimburilor de prizonieri, arată Agerpres.

    În fine, şeful statului turc s-a declarat întristat de „inabilitatea” Naţiunilor Unite în ceea ce priveşte Gaza şi a pledat pentru reformarea Consiliului de Securitate al ONU în sensul de a deveni mai incluziv.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleEDITORIAL// APCE: Autoritățile moldovenești au eșuat în procedura de preîntâmpinare și reformele în justiție
    Next Article Fizician rus condamnat la 12 ani de închisoare pentru „trădare”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Belarus și Rusia desfășoară exerciții militare care includ simularea utilizării armelor nucleare tactice

    18 mai 2026

    Președintele Ungariei respinge apelurile la demisie: „Nu există nicio bază constituțională”

    18 mai 2026

    SUA reimpune sancțiunile asupra petrolului rusesc: India și China nu mai pot importa țiței pe cale maritimă

    18 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ion Ceban respinge acuzațiile fostei viceprimare Irina Gutnic și acuză o campanie politică împotriva sa

    18 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Belarus și Rusia desfășoară exerciții militare care includ simularea utilizării armelor nucleare tactice

    18 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Primarul din Bălți sesizează Procuratura Generală în cazul apei poluate din rețeaua publică

    18 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Președintele Ungariei respinge apelurile la demisie: „Nu există nicio bază constituțională”

    18 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    „Cum este posibil?” Usatîi reacționează la incidentul soldat cu moartea unui adolescent în Cahul

    18 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.