Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Emmanuel Macron acuză Rusia de manipularea alegerilor din România: „O amenințare existențială pentru europeni”
    POLITICĂ

    Emmanuel Macron acuză Rusia de manipularea alegerilor din România: „O amenințare existențială pentru europeni”

    19 februarie 2025Niciun comentariu
    France's President Emmanuel Macron speaks to the press as he arrives at the EU headquarters' Europa building in Brussels on December 10, 2020, prior to a European Union summit. (Photo by JOHN THYS / POOL / AFP) (Photo by JOHN THYS/POOL/AFP via Getty Images)
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Franței, Emmanuel Macron, a declarat într-un interviu acordat presei franceze că Rusia a fost implicată în manipularea alegerilor din România, denunțând acest act drept o amenințare majoră pentru siguranța Europei.

    Macron a subliniat că Rusia reprezintă o „amenințare existențială” pentru europeni, având în vedere acțiunile sale recente, inclusiv atacurile cibernetice asupra mai multor țări europene și manipularea proceselor electorale. Potrivit lui Macron, aceste acțiuni demonstrează intențiile destabilizatoare ale Moscovei, care include și amenințările cu programul său nuclear. Președintele francez a evidențiat, de asemenea, faptul că Rusia nu respectă acordurile de încetare a focului, ceea ce face ca orice dialog să fie mult mai complicat.

    Chiar și în contextul acestor acțiuni provocatoare, Emmanuel Macron s-a arătat dispus să negocieze cu președintele rus Vladimir Putin, dar a subliniat că discuțiile nu pot avea loc decât în momentul potrivit, atunci când condițiile vor permite. De asemenea, Macron a apreciat deschiderea lui Donald Trump față de dialogul cu Rusia, dar a subliniat importanța unui climat de „incertitudine” care ar putea ajuta la presarea Moscovei pentru a respecta normele internaționale. Președintele Franței a reiterat că o „pace durabilă” nu poate fi negociată fără implicarea Ucrainei, subliniind că orice soluție de pace trebuie să includă și pozițiile ucrainene la masa negocierilor.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePrimăria Bălți își intensifică eforturile pentru modernizarea rețelelor de alimentare cu apă
    Next Article Centrul Rus de Cultură din Chișinău rămâne activ, dar autoritățile moldovenești pregătesc un proiect de denunțare a acordului bilateral

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    LIVE// Conferință de presă susținută de Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, și Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola

    7 noiembrie 2025

    Avertisment economic: „Politica și poliția intervin în economie, iar sectorul IMM se prăbușește”

    4 noiembrie 2025

    Dispute pe bugetul Capitalei: administrația locală acuză PAS de tergiversări politice

    3 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Grosu, nerăbdător să voteze închiderea Centrului Rus de Cultură: Abia aștept

    7 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Partidul Social Democrat are un nou președinte: Sorin Grindeanu

    7 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Aderarea Moldovei la UE până în 2030: un obiectiv ambițios, dar realizabil

    7 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Radu Vrabie: „Modernizarea Serviciul Vamal al Republicii Moldova începe cu echipa”

    7 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Un pas istoric: Parlamentul European deschide birou permanent la Chișinău

    7 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.