Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Edilul capitalei: Obligația privind asigurarea consumatorilor cu agent termic îi revine Întreprinderii de Stat „Termoelectrica” S.A.
    POLITICĂ

    Edilul capitalei: Obligația privind asigurarea consumatorilor cu agent termic îi revine Întreprinderii de Stat „Termoelectrica” S.A.

    27 octombrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Obligația privind asigurarea consumatorilor cu agent termic îi revine Întreprinderii de Stat „Termoelectrica” S.A., unicul furnizor de energie termică din capitală. Astfel nu primăria capitalei este responsabilă de conectarea blocurilor la energia termică, a scris pe pagina sa de facebook, primarul general, Ion Ceban.

    Situația asigurării locuințelor cu agent termic a fost discutată luni, 25 octombrie curent, în cadrul ședinței Comisiei pentru situații excepționale a municipiului Chișinău.

    ,,Actualmente, doar 750 de obiective municipale care beneficiază de agent termic de la sursa centralizată au fost conectate.  Aceasta reprezintă circa 25 % din totalul de 3048 de obiective. Municipalitatea a recepționat mai multe plângeri de la cetățeni, familii cu copii mici, care spun că îngheață în locuințe și că serviciile de profil nu iau atitudine.  Precizez că astăzi, grădinițele, școlile și spitalele sunt conectate la agentul termic”, a mai adăugat primarul general.

     De menţionat că Primăria Chișinău, anual, odată cu începerea sezonului de încălzire, solicită Întreprinderii de Stat „Termoelectrica” S.A., în baza relațiilor contractuale, să conecteze fondul locativ municipal la rețeaua termică centralizată, în contextul în care locuitorii orașului, se confruntă cu disconfort termic atunci când trei zile consecutiv sunt înregistrate temperaturi medii zilnice de până la +10 ˚C.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMai mulți preoți cer permisiunea de a nu se mai ruga pentru conducerea țării
    Next Article CNESP prelungește până la 30 noiembrie starea de urgență în sănătate publică

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Managerii instituțiilor de învățământ și sindicatele au discutat cu DGETS despre efectele reformei RESTART

    8 iulie 2026

    Vasile Costiuc: „Maia Sandu are un candidat la funcția de prim-ministru, dar nu are voturile necesare”

    8 iulie 2026

    Atenție, șoferi! Strada Călărași va fi închisă timp de 10 zile, iar traficul pe Miron Costin va fi afectat în weekend

    8 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Trump anunță sfârșitul armistițiului cu Iranul: „Din punctul meu de vedere, s-a terminat”

    8 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Managerii instituțiilor de învățământ și sindicatele au discutat cu DGETS despre efectele reformei RESTART

    8 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună critică diplomația economică a Republicii Moldova înaintea vizitei președintei Indiei

    8 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Vasile Costiuc: „Maia Sandu are un candidat la funcția de prim-ministru, dar nu are voturile necesare”

    8 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Olesea Pșenițchi: Reducerea veniturilor locale ar putea afecta reparațiile străzilor și modernizarea instituțiilor publice

    8 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.