Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Dronele ucrainene atacă Moscova: 10 aparate distruse deasupra orașului și în regiunea Podolsk
    GEOPOLITICA

    Dronele ucrainene atacă Moscova: 10 aparate distruse deasupra orașului și în regiunea Podolsk

    21 august 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Sistemele ruse de apărare aeriană au distrus cel puțin 10 drone care zburau spre Moscova, potrivit declarațiilor făcute de primarul metropolei. Unele dintre drone au fost distruse deasupra orașului Podolsk, a declarat primarul Serghei Sobianin. Orașul din regiunea Moscovei se află la aproximativ 38 km sud de Kremlin.

    „Aceasta este una dintre cele mai mari încercări de a ataca Moscova cu ajutorul dronelor de până acum. Continuăm să monitorizăm situația”, a declarat Serghei Sobianin, transmite Reuters, citat de hotnews.ro.

    Potrivit informațiilor preliminare, nu au existat răniți sau pagube în urma atacurilor. Ucraina a lansat adesea una sau două drone care au vizat Moscova în ultimele luni, fără a provoca daune substanțiale.

    Cu toate acestea, atacul de miercuri pare mai mare decât cel din mai 2023, când cel puțin opt drone au fost distruse deasupra capitalei într-un atac despre care președintele Vladimir Putin a spus că a fost o încercare a Kievului de a speria și provoca Rusia. Oficialii ruși dezvăluie rareori dimensiunea totală a atacurilor, raportând doar dronele distruse de unitățile de apărare aeriană.

    Atacul de miercuri asupra Moscovei face parte dintr-un atac mai amplu al dronelor Ucrainei asupra Rusiei, sistemul de apărare aeriană distrugând, de asemenea, 18 drone deasupra regiunii de frontieră Briansk și drone și rachete deasupra altor regiuni, au declarat oficialii ruși.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMaia Sandu discută cu ministrul Efros despre întărirea instituțiilor de ordine și securitate națională
    Next Article LIVE// Ședința Guvernului Republicii Moldova

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Biroul Naţional ucrainean Anticorupţie descoperă un grup de parlamentari care primeau bani pentru voturi

    29 decembrie 2025

    Polonia închide aeroporturi din cauza atacurilor ruseşti asupra Ucrainei

    29 decembrie 2025

    Confruntări cu militanţi ai Statului Islamic în Turcia: Șapte poliţişti au fost răniţi

    29 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Primarul orașului Glodeni, Stela Onuțu a criticat refuzul PAS de a susține amendamentul Partidului Nostru, privind alocarea a 2 milioane lei pentru oraș

    30 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Letonia a finalizat construcția barierei la frontiera cu Rusia

    30 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Schimb dur de replici în Parlament: Ion Chicu, sancționat de Igor Grosu în timpul dezbaterilor

    30 decembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    MAN: amendamentele pentru bugetul 2026, respinse integral de majoritatea PAS

    29 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Ion Ceban acuză PAS de pierderea a circa 17.000 de locuri de muncă și tăieri de compensații

    29 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.