Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Dorin Recean: „Urbanizarea localităților din Moldova, o prioritate a Guvernului pentru viitorul european”
    AUTORITĂȚI

    Dorin Recean: „Urbanizarea localităților din Moldova, o prioritate a Guvernului pentru viitorul european”

    18 octombrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Prioritățile Guvernului privind dezvoltarea localităților, proiectele implementate pentru modernizarea satelor și orașelor, precum și obiectivele ce urmează a fi realizate pentru îmbunătățirea condițiilor de trai ale cetățenilor au fost discutate la întrevederea premierului Dorin Recean cu reprezentanții autorităților publice locale și ai serviciilor desconcentrate din raionul Drochia.

     Șeful Executivului a vorbit despre oportunitățile de dezvoltare regională, puse la dispoziție de Guvern pentru a transforma țara, între care  se numără și Programul „Satul European”.

    Potrivit premierului, „Satul European” este o prioritate, edițiile acestuia vor continua în fiecare an, iar autoritățile vor depune efort pentru a suplimenta bugetul programului.

     „Vă îndemn să continuați să schimbați viața oamenilor din Drochia, dar și să vă pregătiți pentru viitoarele proiecte din fondurile europene de preaderare. Sarcina noastră este să urbanizam localitățile din Republica Moldova și să ne mobilizăm pentru a construi Europa la noi acasă”, a spus premierul Dorin Recean. 

    Discuțiile s-au axat pe importanța prioritizării proiectelor de apă și canalizare, pregătirea specialiștilor în proiectarea apeductelor și construcțiilor, precum și reabilitarea drumurilor din regiune. 

    De asemenea, primarii s-au referit la inventarierea bazinelor acvatice, problema lichidării gunoiștilor neautorizate, precum și la lipsa farmaciilor în localități.

    Foto: Gov.md

    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleZelenski: Rusia intenționează să trimită 10.000 de soldați nord-coreeni în Ucraina
    Next Article LIVE// Ședința Comisiei Electorale Centrale

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Autoritățile, solicitate să clarifice procedurile privind cetățenia

    5 februarie 2026

    Președintele Parlamentului: „Nu se construiește nici o fabrică de armament”

    5 februarie 2026

    Alexandru Munteanu efectuează o vizită de lucru în raionul Hâncești

    5 februarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Autoritățile, solicitate să clarifice procedurile privind cetățenia

    5 februarie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Președintele Parlamentului: „Nu se construiește nici o fabrică de armament”

    5 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Flori pentru doamnele deputate – gest de apreciere în Parlament

    5 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Veaceslav Platon audiat prin videoconferință în dosarul fostului procuror general Stoianoglo

    5 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Două cazuri șocante de violență în Chișinău: sentințe pronunțate

    5 februarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.