Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Dorin Recean și Oliver Röpke subliniază importanța societății civile în aderarea Moldovei la UE
    AUTORITĂȚI

    Dorin Recean și Oliver Röpke subliniază importanța societății civile în aderarea Moldovei la UE

    18 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Rolul societății civile în procesul de integrare europeană a Republicii Moldova a fost discutat de către prim-ministrul Dorin Recean și președintele Comitetului Economic și Social European (CESE), Oliver Röpke.

    Șeful Executivului a menționat că realizarea obiectivului strategic de aderare a țării noastre la Uniunea Europeană este o sarcină comună a autorităților, cetățenilor și societății civile, accentuând că anume implicarea sectorului asociativ și susținerea reformelor de către membrii acestuia accelerează transformarea Republicii Moldova după modelul european.

    „Moldova este ancorată ireversibil pe calea europeană, iar în acest proces, cooperarea dintre toți membrii societății este esențială. O Uniune Europeană mai mare este o Uniune Europeană mai sigură și mai prosperă, iar Republica Moldova este pregătită să contribuie la efortul comun al țărilor europene de a promova pacea și prosperitatea”, a spus prim-ministrul Dorin Recean.

    Oficialii s-au referit și la subiectele ce țin de liberalizarea pieței muncii, dar și lupta cu dezinformarea, în contextul războiului hibrid desfășurat de Federația Rusă în Republica Moldova.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleComplexul Memorial „Eternitate” va trece în gestiunea municipalității
    Next Article UE impune noi sancțiuni Iranului: Vizați producătorii de drone și rachete

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Profesorii așteaptă cifre, nu promisiuni: Angela Cutasevici solicită clarificări privind salariile

    23 aprilie 2026

    Mihai Popșoi participă la Delphi Economic Forum din Grecia alături de oficiali europeni de rang înalt

    23 aprilie 2026

    Eugen Osmochescu: investițiile noi ar putea impulsiona exporturile prin Portul Giurgiulești

    22 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Fadei Nagacevschi respinge legăturile cu fostul diplomat rus Vladimir Kameltinov: Imaginile sunt trucate

    23 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Profesorii așteaptă cifre, nu promisiuni: Angela Cutasevici solicită clarificări privind salariile

    23 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Mihai Popșoi participă la Delphi Economic Forum din Grecia alături de oficiali europeni de rang înalt

    23 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Germania își redefinește apărarea: Berlinul vrea cea mai puternică armată convențională din Europa până în 2039

    23 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Parlamentul examinează vineri încetarea regimului de urgență în sectorul energetic

    23 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.