Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Dorin Recean în dialog cu noua coordonatoare rezidentă a ONU în Moldova
    AUTORITĂȚI

    Dorin Recean în dialog cu noua coordonatoare rezidentă a ONU în Moldova

    26 august 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Yesim Oruc, noua coordonatoare rezidentă a Organizației Națiunilor Unite în Moldova a înmânat scrisorile de acreditare privind numirea sa în funcție Ministerului Afacerilor Externe al Republicii Moldova, astăzi 26 august. Totodată, Yesim Oruc a avut prima întâlnire cu prim-ministrul Republicii Moldova, Dorin Recean.

    În cadrul întâlnirii, oficialii au vorbit despre obiectivele și prioritățile țării în contextul multiplelor crize, dar și al procesului de negociere privind aderarea țării la Uniunea Europeană.

    Oruc a reconfirmat angajamentul ferm al Organizației Națiunilor Unite, ce include 24 de agenții și programe ONU, de a susține dezvoltarea sustenabilă, incluzivă și rezistentă a Republicii Moldova.

    „Vom continua să oferim expertiza, experiența și resursele necesare pentru a contribui la clădirea unui viitor mai sustenabil, echitabil și verde, în care fiecare copil, femeie și bărbat își exercită drepturile și participă în mod semnificativ în toate aspectele vieții. Un viitor în care nimeni nu este lăsat în urmă”, a menționat Yesim Oruc.

    La rândul său, prim-ministrul i-a urat succes coordonatoarei rezidente în noul său rol, apreciind sprijinul constant acordat de toate agențiile ONU în gestionarea crizei refugiaților din Ucraina, dar și asistența sectorială concentrată pe domenii ca protecția socială și drepturile omului, reforma justiției, eficiența energetică, economia verde, precum și adaptarea la schimbările climatice și atenuarea acestora. 

    „Republica Moldova se află acum pe calea europeană de dezvoltare, iar programul foarte larg de cooperare cu ONU și asistența oferită va facilita îndeplinirea agendei noastre de modernizare, ne va ajuta să ne conformăm acquis-ului comunitar. În acest sens, obiectivele de dezvoltare durabilă sunt foarte relevante pentru a realiza ceea ce contează cu adevărat”, a subliniat prim-ministrul Dorin Recean.

    Secretarul General al Organizației Națiunilor Unite, António Guterres, a numit-o pe Yesim Oruc din Turcia în calitate de Coordonatoare Rezidentă a Organizației Națiunilor Unite în Republica Moldova, cu aprobarea Guvernului gazdă, în data de 22 august, 2024.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCâștigul salariului mediu lunar în Republica Moldova a crescut
    Next Article Parcul „GagauziyaLand” sub investigație: O fetiță de 10 ani a fost grav rănită în timpul jocului

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    VIDEO// Irina Vlah, la „ultimul sunet” la școala din Constantinovca: Astăzi e sărbătoare, iar mâine – închiderea școlii

    31 mai 2025

    Anca Dragu, în dialog cu directorul FMI: Sprijinul pentru reformele economice ale Moldovei continuă

    30 mai 2025

    Igor Grosu: Evaluarea procurorilor și judecătorilor, esențială pentru purificarea sistemului de justiție

    30 mai 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    VIDEO// Irina Vlah, la „ultimul sunet” la școala din Constantinovca: Astăzi e sărbătoare, iar mâine – închiderea școlii

    31 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Anca Dragu, în dialog cu directorul FMI: Sprijinul pentru reformele economice ale Moldovei continuă

    30 mai 2025

    …

    POLITICĂ

    Alexandru Tănase: Numirea procurorului general ar trebui să fie o decizie politică asumată

    30 mai 2025

    …

    POLITICĂ

    OIM solicită Moldovei ratificarea Convenției 156 pentru susținerea părinților și îngrijitorilor

    30 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Grosu: Evaluarea procurorilor și judecătorilor, esențială pentru purificarea sistemului de justiție

    30 mai 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.