Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Doi bărbați, reținuți în Germania pentru spionaj în favoarea Rusiei
    GEOPOLITICA

    Doi bărbați, reținuți în Germania pentru spionaj în favoarea Rusiei

    18 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Doi bărbați au fost reținuți pentru spionaj în favoarea Rusiei. Au furnizat informații despre bazele americane și plănuiau acte de sabotaj asupra fabricilor de armament, infrastructurii militare și industriale, pentru a submina ajutorul pentru Ucraina.

    Parchetul Federal din Germania a transmis că cei doi bărbați, cu cetățenie germană și rusă, sunt acuzați, printre altele, că au acționat ca agenți ai serviciului de informații rus și plănuiau inclusiv acte de sabotaj. Cei doi au fost reținuți  miercuri, în cadrul unei operațiuni a forțelor speciale, în Bayreuth, Bavaria.

    Potrivit publicației Der Spiegel, unul dintre suspecți, Dieter S., a furnizat Moscovei informații despre instalațiile militare, punând în pericol securitatea țării. Acesta colaborează cu serviciile secrete ruse din octombrie 2023 și a fost de acord să provoace incendii și să plaseze bombe asupra infrastructurii militare, fabricilor de arme și infrastructurii industriale.

    Principalul scop era să provoace daune rutelor folosite pentru transportul bunurilor militare și să submineze sprijinului german pentru Ucraina. Dieter S. s-a documentat și a fotografiat instalațiile militare americane din Germania, iar “imagini relevante” au fost transmise mai departe “clienților săi ruși”. Acesta a fost ajutat de celălalt suspect, Alexander J. 

    Potrivit Spiegel, facilitățile vizate includ baza Grafenwoehr din Bavaria, unde soldații ucraineni sunt antrenați pentru a folosi tancurile americane Abrams. “Acțiunile au fost menite în special să submineze sprijinul militar oferit de Germania Ucrainei împotriva războiului de agresiune rusesc”, se arată în declarația procurorilor germani.

    Ambasada Rusiei la Berlin nu a reacționat la acuzații, până la ora redactării știrii.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleProtestele cresc în Georgia față de proiectul de lege privind ‘influența străină’
    Next Article Grosu reacționează la achiziționarea de anvelope rusești de către Inspectoratul General al Poliției

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Putin extinde mobilizarea: rezerviști chemați și în timp de pace

    5 noiembrie 2025

    Kaja Kallas: Uniunea Europeană ar putea primi noi membri până în 2030

    5 noiembrie 2025

    UE trimite semnal clar: Moldova trebuie să îşi asume reforme pentru a câştiga drepturi mai largi, spune Marta Kos

    4 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Proiect european multilateral la Chișinău, cu sprijinul UE și parteneri din Ucraina și România

    5 noiembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Expert: Vizita Maiei Sandu la Bruxelles confirmă parierea Chișinăului pe Europa

    5 noiembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Dodon: noul guvern nu va reuşi pentru că „tot decide Maia Sandu”

    5 noiembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Ion Ceban: Integrarea europeană se realizează prin colaborare între administrație, mediul privat și academic

    5 noiembrie 2025

    …

    EXPERȚI

    Expert: Centrul cultural rus de la Chişinău – instrument al războiului hibrid rus

    5 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.