Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a criticat guvernarea și a reacționat public la informațiile privind posibila afectare a programului „Prima Casă”.
Într-o declarație, Ceban a afirmat că este împotriva stopării programului și a acuzat Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) că ar lua decizii care afectează tinerii și familiile din Republica Moldova.
„Suntem împotriva stopării programului „Prima Casă”. Voi fugăriți tinerii și oamenii din țară. Peste 300 de mii de cetățeni au plecat deja doar în ultimii ani. Pentru mulți oameni, programul „Prima Casă” era singura șansă reală de a-și cumpăra o locuință. PAS, voi distrugeți tot ce a mai rămas bun în țară”, a declarat Ion Ceban.
Declarația survine în contextul discuțiilor publice privind funcționarea programelor de susținere a achiziției de locuințe pentru tineri, însă autoritățile nu au anunțat oficial o decizie finală privind suspendarea „Prima Casă”.
Partidul Acțiune și Solidaritate este formațiunea aflată la guvernare, iar programul „Prima Casă” rămâne unul dintre principalele instrumente de sprijin pentru achiziția de locuințe în Republica Moldova.
Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!
