Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Dispozitive explozive găsite în mașina atacatorului care a încercat să-l asasineze pe Donald Trump
    AUTORITĂȚI

    Dispozitive explozive găsite în mașina atacatorului care a încercat să-l asasineze pe Donald Trump

    14 iulie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Autorităţile au găsit dispozitive explozive în maşina tânărului despre care oficialii spun că a încercat să îl asasineze pe fostul preşedinte Donald Trump, au declarat pentru Wall Street Journal persoane informate cu privire la anchetă.

    Maşina, condusă de Thomas Matthew Crooks, a fost parcată sâmbătă în apropiere de mitingul lui Trump din Butler, Pennsylvania, au declarat persoanele respective, scrie News.ro.

    De asemenea, sursele WSJ au declarat că Thomas Matthew Crooks a folosit în atac o armă care fusese cumpărată de tatăl său.

    Este vorba de o puşcă de tip AR cu care Crooks a reuşit să tragă mai multe gloanţe de pe un acoperiş înainte ca un lunetist al Secret Service să riposteze, ucigându-l.

    Atacul a dus la moartea unui spectator, în timp ce alţi doi au fost răniţi grav, iar Donald Trump a fost rănit uşor la urechea dreaptă. Într-o declaraţie făcută duminică dimineaţă, FBI l-a identificat pe Thomas Matthew Crooks, în vârstă de 20 de ani, din Bethel Park, Pennsylvania, drept „subiectul implicat” în ceea ce a numit o tentativă de asasinat asupra fostului preşedinte Trump.

    Suspectul era un alegător înregistrat ca republican, conform registrelor electorale ale statului.

    Forţele de ordine încearcă să stabilească un motiv pentru acest atac şi cum s-a putut întâmpla acest lucru la ceea ce ar fi trebuit să fie un eveniment extrem de sigur.

    Unii republicani au dat vina pe retorica lui Biden, dar Trump a declarat că motivul nu este clar.

    Directoarea Secret Service, Kimberly Cheatle, a fost invitată să se prezinte în faţa Comisiei de monitorizare din Camerei Reprezentanţilor la 22 iulie.

    Procurorul general Merrick Garland a promis că va aduce întreaga forţă a Departamentului de Justiţie pentru a investiga cazul, pe care l-a numit „un atac asupra democraţiei”.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLovitură aeriană în Gaza: Cel puțin 71 de palestinieni uciși
    Next Article Tentativă de asasinat asupra lui Donald Trump: Autoritățile americane descoperă dispozitive explozive în mașina suspectului

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Chișinău: continuă extinderea infrastructurii de recreere, cu noi terenuri de fitness

    25 iunie 2026

    Critici la adresa reformei fiscale: puterea de cumpărare în sate, în pericol

    25 iunie 2026

    Partidul Nostru propune modificarea Constituției: serviciul militar ar urma să fie exclusiv voluntar

    25 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    MAN solicită revizuirea proiectului PAS privind accesul persoanelor cu dizabilități

    25 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Întreruperi masive de curent în Crimeea și Sevastopol după atacuri asupra infrastructurii energetice

    25 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputații MAN se alătură fermierilor: critică majorarea TVA la 20% pentru agricultură

    25 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Peskov: Rusia rămâne „recunoscătoare” pentru implicarea SUA, dar pune sub semnul întrebării neutralitatea acestora

    25 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Una dintre cele mai mari intervenții de mediu din Moldova: recultivarea gunoieștii de la Ciocana intră în etapa finală

    25 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.