Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Directorul FSB: Moldova, o amenințare la adresa Rusiei
    POLITICĂ

    Directorul FSB: Moldova, o amenințare la adresa Rusiei

    7 octombrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Directorul Serviciului Federal de Securitate al Rusiei (FSB), Alexander Bortnikov, a declarat că o „amenințare” la adresa Rusiei „vine din Moldova”.

    După cum relatează Infotag, șeful FSB a făcut această declarație în cadrul celei de-a 55-a reuniuni a Consiliului șefilor organelor de securitate și serviciilor speciale ale țărilor CSI.

    Potrivit presei ruse, Bortnikov a declarat că „Occidentul pune tot mai multă presiune asupra Moldovei pentru a intra într-o confruntare deschisă cu Rusia, iar aceasta este o amenințare serioasă”.

    „Uniunea Europeană și NATO leagă continuarea asistenței financiare și perspectivele de integrare europeană a țării de includerea teritoriului său în logistica livrărilor militare către Ucraina și de soluționarea definitivă a «problemei transnistrene»”, a declarat șeful serviciului rus de securitate.

    Bortnikov a îndemnat conducerea moldoveană să fie rezonabilă pentru „a nu tranzacționa suveranitatea pentru câștiguri politice pe termen scurt”.

    Acesta a mai spus că „unele țări se pregătesc să invadeze teritoriul Belarusului”. Bortnikov nu a precizat la ce țări se referă, dar a amenințat statele baltice, Polonia și Moldova că acest lucru ar putea duce la „sporirea ostilităților”.

    sursa

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSchema BOMBĂ de preluare a SA „TOPAZ”: Atacuri raider, eludarea sancțiunilor internaționale, corupție politică și conexiuni cu Federația Rusă
    Next Article România trimite experți pentru a sprijini Moldova în accesarea fondurilor europene

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Protestul profesorilor, susținut de Partidul Nostru: Margarint cere majorarea salariilor de la 1 septembrie

    19 august 2026

    Tiraspolul vrea apropierea sistemelor fiscale de la Chișinău și din stânga Nistrului. Ce alte propuneri a înaintat

    19 august 2026

    Perciun, huiduit de profesori în PMAN. Tofan i-a sărit în apărare: „El luptă pentru voi”

    19 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Protestul profesorilor, susținut de Partidul Nostru: Margarint cere majorarea salariilor de la 1 septembrie

    19 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Tiraspolul vrea apropierea sistemelor fiscale de la Chișinău și din stânga Nistrului. Ce alte propuneri a înaintat

    19 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Israelul atacă o bază din Siria pe fondul tensiunilor cu Turcia. „Nu vom tolera amenințări”

    19 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Rada Supremă a aprobat doi miniștri-cheie propuși de Zelenski. Guvernul Ucrainei devine complet funcțional

    19 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Parlamentul ar putea fi convocat în sesiune extraordinară. 36 de proiecte, pe masa deputaților

    19 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.