Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Din cauza coaliției haosului PAS-PSRM, municipiul Bălți intră în anul nou fără buget 
    AUTORITĂȚI

    Din cauza coaliției haosului PAS-PSRM, municipiul Bălți intră în anul nou fără buget 

    24 decembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Din cauza coaliției haosului PAS-PSRM și a consilierilor neafiliați, care au sabotat și astăzi ședința Consiliului Municipal Bălți, orașul intră în noul an fără un buget adoptat. Aceștia au acționat și de această dată concertat și nu s-au prezentat la ședința Consiliului, când urma fi aprobat proiectul bugetului 2025. Au venit 16 consilieri, inclusiv fracțiunea Partidului Nostru, iar majoritatea celor care au lipsit nu au prezentat vreo justificare plauzibilă a absenței lor.

    „În țară este situație excepțională. Nu știe nimeni ce ne așteaptă după 1 ianuarie. Vor fi limitate livrările de gaze și pot apărea perturbări în asigurarea cu energie electrică. Iar coaliția haosului dintre PAS și PSRM își caută justificări pentru a nu veni la ședință. Din  cauza atitudinii lor destructive, orașul rămâne fără principalul document financiar pentru 2025”, a declarat primarul municipiului Bălți, Alexandr Petkov.

    El a subliniat că această coaliție totuși a reușit o realizare:

    „La Bălți nu mai există partidul PAS, aici socialiștii și-au subordonat fracțiunea PAS care se „hrănește din kuliokul lui Dodon”. Și mai au o realizare – au însușit perfect arta de a vota împotriva orașului Bălți”.

    Primarul a dat asigurări că, în pofida sabotării din partea consilierilor socialiști și PAS, toate serviciile municipiului Bălți vor continua să funcționeze, iar orașul – să se dezvolte în baza unui buget provizoriu. 

    „Noi, consilierii care vin la ședințe, tot aparatul primăriei, vom munci și vom depune toate eforturile încât să dezvoltăm orașul în continuare.  Repet, cu ei sau fără ei, orașul o să se dezvolte, pur și simplu cu ei puteam să o facem mai rapid. În situația creată vom activa în baza unui buget provizoriu și vom asigura funcționalitatea tuturor serviciilor primăriei”, a mai spus edilul orașului.

    De remarcat că în cadrul Consiliului Municipal Bălți a fost inițiată procedura legală de încetare înainte de termen a mandatelor celor 17 consilieri care boicotează sistematic ședințele Consiliului și, în acest mod, împiedică și zădărnicesc procesele de dezvoltare în municipiu.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMaia Sandu, învestită în funcția de președinte pentru al doilea mandat
    Next Article Cristina Gherasimov: R. Moldova, candidat model pentru aderarea la Uniunea Europeană

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Partidul Nostru a depus la CEC actele și lista candidaților în vederea înregistrării pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie

    19 august 2025

    Renato Usatîi: Mergem în Parlament doar pentru cetățeni și doar pentru Republica Moldova. Îmi asum personal răspunderea pentru fiecare candidat!

    19 august 2025

    Iurie Mărgineanu, despre numirile de la CCM: „Este un atac frontal asupra democrației”

    19 august 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Partidul Nostru a depus la CEC actele și lista candidaților în vederea înregistrării pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie

    19 august 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Renato Usatîi: Mergem în Parlament doar pentru cetățeni și doar pentru Republica Moldova. Îmi asum personal răspunderea pentru fiecare candidat!

    19 august 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Iurie Mărgineanu, despre numirile de la CCM: „Este un atac frontal asupra democrației”

    19 august 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Victoria Furtună acuză guvernarea de blocarea conturilor și de cenzură

    19 august 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Chișinăul semnează un contract de 74,3 milioane de euro cu BERD pentru dezvoltarea infrastructurii

    19 august 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.