Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Diana Manea numită oficial director al Institutului de Medicină Urgentă
    AUTORITĂȚI

    Diana Manea numită oficial director al Institutului de Medicină Urgentă

    26 iulie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Diana Manea a fost numită oficial în funcția de director al Institutului de Medicină Urgentă (IMSP IMU). Această numire marchează o nouă etapă în dezvoltarea și modernizarea instituției, care joacă un rol crucial în furnizarea de servicii medicale de urgență de înaltă calitate, se menționează într-un comunicat.

    „Numirea Dianei Manea în funcția de director al IMSP IMU este un pas important pentru îmbunătățirea calității serviciilor medicale de urgență în țara noastră. Suntem încrezători că experiența și dedicarea sa vor aduce schimbări pozitive și vor contribui la dezvoltarea continuă a institutului”, a menționat ministra Sănătății, Ala Nemerenco, prezentă la evenimentul oficial de învestire în funcție.

    În discursul său, noua directoare și-a exprimat angajamentul față de îmbunătățirea continuă a serviciilor oferite de IMSP IMU, accentuând importanța inovației și a colaborării cu alte instituții medicale pentru a răspunde eficient nevoilor pacienților. Diana Manea a subliniat, de asemenea, importanța susținerii personalului medical prin programe de formare continuă și condiții de muncă adecvate.

    Totodată, în comunicatul de presă emis de IMSP IMU, se menționează că unul dintre principalele aspecte pe care Diana Manea intenționează să le rezolve cât mai rapid este legat de îmbunătățirea sănătății populației prin prestarea serviciilor calitative și cost-eficiente bazate pe performanță tehnologică, financiară, clinică, umană și managerială, într-un mediu profesionist, centrat pe pacient.

    Printre prioritățile sale imediate se regăsesc: 

    • Performanța clinică și financiară a activității;
    • Organizarea sistemului de management performant al riscurilor;
    • Extinderea și îmbunătățirea gamei de servicii medicale;
    • Implementarea de politici și de proceduri transparente și eficace.

    În planurile directoarei se regăsesc și următoarele obiective: 

    • Prestarea serviciilor medicale de urgență într-un mod rapid, eficient și de înaltă calitate, pentru a salva vieți și a îmbunătăți starea de sănătate a pacienților în situații critice;
    • Îmbunătățirea competențelor și performanței personalului medical; 
    • Creșterea gradului de siguranță și satisfacție a pacienților și angajaților;
    • Implementarea standardelor de calitate și siguranță;
    • Comunicarea eficientă și colaborarea interdisciplinară.

    De menționat că Diana Manea activează de 28 de ani la IMSP IMU. Aceasta are o carieră impresionantă în domeniul managementului medical și al sănătății publice. Ea a ocupat diverse funcții de conducere în cadrul institutului, a coordonat numeroase proiecte de succes.

    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMaia Sandu va reprezenta Republica Moldova la deschiderea Jocurilor Olimpice de Vară 2024 de la Paris
    Next Article Pentagonul identifică o eroare suplimentară de 2 miliarde de dolari în evaluările de echipamente pentru Ucraina

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Partidul Nostru contestă la Curtea Constituțională Legea cetățeniei. Alexandr Berlinschii: Peste 26.000 de persoane sunt afectate

    18 februarie 2026

    Oportunitate unică pentru studenții din Moldova. Wizz Air lansează o nouă ediție a competiției Wizz Youth Challenge

    18 februarie 2026

    UE va transfera în martie o tranșă de 168 milioane de euro pentru Planul de creștere al Moldovei

    18 februarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Partidul Nostru contestă la Curtea Constituțională Legea cetățeniei. Alexandr Berlinschii: Peste 26.000 de persoane sunt afectate

    18 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Irina Vlah propune examinarea aderării Moldovei la Consiliul Păcii, inițiat de Donald Trump

    18 februarie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Alertă cu bombă la sediul „Franța Nesupusă” din Paris: clădirea, evacuată

    18 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputații PSRM cer demisia ministrului Apărării și invocă „probleme sistemice” în Armata Națională

    18 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Proiectul Partidului Nostru, privind extinderea termenului de aflare în Moldova a mașinilor înmatriculate peste hotare, susținut în unanimitate de Comisia securitate națională, apărare și ordine publică din Parlament

    18 februarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.