Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Deputații Blocului Comuniștilor și Socialiștilor au contestat modificările la Legea avocaturii
    POLITICĂ

    Deputații Blocului Comuniștilor și Socialiștilor au contestat modificările la Legea avocaturii

    1 februarie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Deputații Blocului Comuniștilor și Socialiștilor au contestat la Curtea Constituțională trei inițiative legislative, care au fost incluse pe ordinea de zi a ședinței extraordinare a Parlamentului din 21 ianuarie de către majoritatea PAS. Este vorba despre modificări la legea cu privire la avocatură, proiectul de lege privind Fondul Național pentru Dezvoltare Regională și Locală, dar și modificarea unor acte normative.

    Potrivit deputaților Vasile Bolea și Grigore Novac, includerea unor subiecte suplimentare în ordinea de zi a unei sesiuni extraordinare a Parlamentului contravine normelor constituționale și a Regulamentului Parlamentului care stipulează că cererea de convocare a sesiunii extraordinare sau speciale se face în scris în adresa Biroului permanent şi cuprinde motivul, ordinea de zi propusă şi durata de desfășurare a sesiunii.

    Precizăm că în urma examinării celor inițiative legislative, primul proiect cu privire la avocatură a fost aprobat, devenind lege, iar celelalte două au fost votate în prima lectură.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCeban: Oficialii de rang înalt din alte țări râd de noi când se vorbește despre așa-zisele negocieri „dominate” de partea Moldovenească
    Next Article Șefa statului propune un proiect care să facă posibilă confiscarea extinsă a averilor

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Irina Vlah – întrebări pentru Ursula von der Leyen: Acțiunile PAS duc la lichidarea autonomiei găgăuze și priviți liniștită la aceasta. De ce?

    18 mai 2025

    Deputatul Alexander Suhodolski: Găgăuzia și Tatarstan consolidează parteneriatul interregional

    9 mai 2025

    Opinia lui Anatol Țăranu: Prezidențialele din România și lecția pentru Republica Moldova

    9 mai 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Blocul „Victorie” câștigă în instanță: Poliția acuzată de „infracțiune electorală inventată”

    19 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    „Suntem mutilați”: Lidera „Moldova Mare” cere accesul la Marea Neagră prin Bugeac

    19 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Maia Sandu, în vizită oficială în Muntenegru pentru discuții privind aderarea la Uniunea Europeană

    19 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Primăria Chișinău reduce numărul gheretelor și crește transparența

    19 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Directorul „Forța Fermierilor” și-a dat demisia din funcția de consilier al premierului Dorin Recean: „Nu are rost să continui acest circ”

    19 mai 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.