Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » “Declarații inacceptabile” – așa a reacționat Chișinăul precum că regiunea transnistreană ar aparține Rusiei
    GEOPOLITICA

    “Declarații inacceptabile” – așa a reacționat Chișinăul precum că regiunea transnistreană ar aparține Rusiei

    9 septembrie 2022Niciun comentariu
    Transnistria Parliament building in Tiraspol with a statue of Vladimir Lenin in front. This is one of the main landmarks of the self proclaimed capital city of the republic of Transnistria
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Biroul Politici de Reintegrare califică inadmisibile declarațiile deputatului Dumei de Stat și liderul Partidului Liberal Democrat din Rusia, Leonid Sluțki, precum că regiunea transnistreană ar aparține Rusiei.

    Potrivit unui comentariu oferit pentru Deschide.MD de către reprezentanții Biroului, declarațiile de acest gen sunt inacceptabile, inadmisibile și ridică semne de întrebare îngrijorătoare în contextul prevederilor art.5 din Tratatul de prietenie și cooperare între Republica Moldova și Federația Rusă din 19 noiembrie 2001, care face referire la respectarea suveranității, independenței și integrității teritoriale a părților. La fel, Tratatul prevede că „părțile condamnă separatismul în orice manifestări ale acestuia și se obligă să nu sprijine mișcările separatiste”.

    Politician rus a declarat în timpul unei vizite în Extremul Orient rus, că Transnistria este teritoriu rusesc și a îndemnat Moscova să-și sporească sprijinul pentru această regiune. El a spus că trebuie reconstruit aeroportul din Tiraspol, iar pe lângă centrala termo-electrică de la Cuciurgan trebuie dezvoltate și alte proiecte importante de infrastructură.

    Și ministrul de externe Serghei Lavrov a făcut mai multe declarații în ultima perioadă, subliniind că Moscova va face totul pentru a proteja interesele populației rusofone și că autoritățile de la Chișinău ar evita un dialog direct cu Tiraspolul.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAndrei Spînu a semnat ordinul de demisie a directorului Agenției pentru Eficiența Energetică
    Next Article Natalia Gavrilița a mers să vadă lucrările de finalizare a apeductului din Măgdăcești

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    România expulzează un diplomat rus după ce trei drone rusești au fost doborâte pe teritoriul țării

    27 iulie 2026

    Damasc caută pace cu Israelul? Siria anunță negocieri pentru un acord de securitate

    27 iulie 2026

    Declarații de la Bruxelles: Eugen Tomac spune cum poate România ajuta Moldova pe drumul spre UE

    27 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Fraudele prin call-centere, în vizorul SUA: Usatîi anunță că va furniza informații autorităților americane

    27 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    România expulzează un diplomat rus după ce trei drone rusești au fost doborâte pe teritoriul țării

    27 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Ceban acuză Guvernul de lipsă de strategie după noile scumpiri la gaz

    27 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Alegerile din Găgăuzia ar putea avea reguli noi: Parlamentul propune crearea unui Consiliu Electoral Central al regiunii

    27 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    SUA înăspresc regulile pentru escrocii online: Vizele pot fi interzise pentru infractorii cibernetici

    27 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.