Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » De azi, sunt active semafoarele moderne de pe str. 31 august 1989, reabilitată capital
    AUTORITĂȚI

    De azi, sunt active semafoarele moderne de pe str. 31 august 1989, reabilitată capital

    6 martie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    De astăzi, semafoarele modernizate de pe strada 31 August 1989 sunt activate, iar cele de la intersecția străzilor Eminescu, Bodoni și Armenească vor fi funcționale de mâine dimineață, 7 martie.

    „În acest context, îndemnăm participanții la trafic să fie extrem de atenți când traversează aceste intersecții. În total, pe strada 31 August 1989 există 7 intersecții semaforizate. Patru dintre acestea au fost construite în timpul reparației capitale a străzii, iar cele preexistente au fost modernizate”, a scris Ion Ceban pe rețelele sociale.

    Amintim, la sfârșitul lunii ianuarie, strada 31 August 1989 din Capitală, care a fost reparată capital într-un amplu proiect de reabilitare, a fost conectată la noul sistem modern de iluminat public.

    Precizăm, artera a intrat în reparație capitală la începutul lunii aprilie 2022, iar către sfârșitul anului 2023 aceasta a fost redeschisă integral pentru circulația transportului, cu excepția tronsonului de drum cuprins între str. Alexandr Pușkin și str. Mitr. Bănulescu-Bodoni, declarat monument istoric de importanță națională și conservat până se va decide asupra modalității de valorificare a acestuia.

    Reabilitarea capitală a străzii 31 August 1989 a inclus reconstrucția părții carosabile și a trotuarelor, reabilitarea canalizării pluviale, crearea pistei pentru transportul alternativ, amenajarea locurilor de parcare și a acceselor, reabilitarea Iluminatului public stradal pe toată lungimea străzii.

    Lucrările au fost realizate de Primăria Municipiului Chișinău, în cadrul Pachetului II al Proiectului „Reabilitarea străzilor centrale și modernizarea iluminatului public al centrului municipiului Chișinău”, cu suportul Băncii Europene de Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), Băncii Europene de Investiții (BEI) și Fondului Special de Energie Verde al BERD. Proiectul a inclus și reparația capitală a străzilor Alexandru cel Bun și Tighina.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRepublica Moldova și Franța vor semna un acord de cooperare în domeniul apărării
    Next Article Anonymous anunță că întreruperea Facebook și Instagram a fost rezultatul unui atac cibernetic

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Decizie controversată înainte de scrutin: un candidat pierde dreptul de a concura la Orhei

    12 mai 2026

    80 de locuri noi de parcare vor fi amenajate la Ciocana, în locul garajelor vechi

    12 mai 2026

    Fiodor Gagauz, despre alegerile din Găgăuzia: Principala condiție pentru ieșirea din criză

    12 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Qatar avertizează Iranul: Strâmtoarea Ormuz nu trebuie transformată în armă geopolitică

    12 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Decizie controversată înainte de scrutin: un candidat pierde dreptul de a concura la Orhei

    12 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Mesaj de la Moscova: războiul din Ucraina „ar putea fi aproape de final”

    12 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Transnistria, dependentă de Moscova: Kievul vede o posibilă reconfigurare geopolitică

    12 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    „Europa nu este o icoană”: mesajul tranșant al lui Nicușor Dan

    12 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.