Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Danemarca preia președinția Consiliului European
    GEOPOLITICA

    Danemarca preia președinția Consiliului European

    1 iulie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Danemarca va continua să pregătească Ucraina pentru aderarea la Uniunea Europeană și va încerca să ajungă la un acord între națiunile UE cu privire la obiectivele climatice ale blocului planificate pentru 2040, atunci când țara nordică va prelua președinția Consiliului European.

    În cadrul unei conferințe de presă din iunie, ministrul danez al afacerilor europene a declarat că Danemarca va acorda „prioritate” progresului în negocierile cu Ucraina, în contextul în care Ungaria blochează negocierile, și va face „tot” posibilul pentru a determina Ucraina să continue reformele necesare.

    Marie Bjerre, ministrul danez al Afacerilor Europene: „Iar securitatea se referă și la extindere, cu noi state membre, deoarece avem nevoie de o Europă mai stabilă și de o Europă cu o greutate geopolitică mai puternică. Acesta este motivul pentru care vom acorda prioritate progreselor în negocierile cu Ucraina în special, care luptă pentru libertatea noastră.”

    Premierul ungar Viktor Orban s-a opus ferm acordării de ajutor militar NATO și UE Ucrainei, afirmând că aderarea țării la UE ar distruge fermierii maghiari și economia în general. Ucraina a inițiat deja reformele necesare și este pregătită să accelereze negocierile.

    Danemarca va încerca, de asemenea, să ajungă la un acord între națiunile UE cu privire la obiectivele climatice ale blocului pentru 2040.

    Lansarea oficială a președinției daneze va avea loc joi, președintele Comisiei Europene Ursula von der Leyen, prim-ministrul danez Mette Frederiksen și regele și regina Danemarcei participând la evenimentele din Aarhus.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleÎncă un judecător de la Curtea de Apel, demis după ce a picat Vetting-ul
    Next Article Campania „Salvăm de PAS”. „Inima Moldovei” s-a implicat în soluționarea problemelor din raioanele Glodeni și Basarabeasca 

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Prezența americană în Caraibe pentru captura lui Maduro a costat miliarde și a mobilizat 60 de soldați

    16 februarie 2026

    Marco Rubio, în vizită la Budapesta pentru discuții cu Viktor Orban înaintea alegerilor parlamentare

    16 februarie 2026

    State membre ale Consiliului pentru Pace se angajează să sprijine Gaza și să trimită forță ONU de stabilizare

    16 februarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Tensiune la Curtea Supremă: Dodon vine la ședință după plecarea lui Plahotniuc

    17 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Vlad Plahotniuc, așteptat să fie adus forțat la CSJ pentru audieri în dosarul „kuliok”

    17 februarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Reacția Kremlinului la acuzațiile de otrăvire a lui Alexei Navalnîi, făcute de 5 țări europene

    16 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputatul Radu Marian respinge orice implicare în contractele câștigate de familia sa

    16 februarie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Prezența americană în Caraibe pentru captura lui Maduro a costat miliarde și a mobilizat 60 de soldați

    16 februarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.