Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Dan Perciun: Telefoanele mobile ar putea fi interzise în școli din septembrie
    AUTORITĂȚI

    Dan Perciun: Telefoanele mobile ar putea fi interzise în școli din septembrie

    26 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Subiectul privind interzicerea utilizării telefoanelor mobile în școlile din țară este examinat de Ministerul Educației și Cercetării. În prezent este analizată practica internațională, iar cu reglementări se va veni din luna septembrie, a declarat ministrul de resort, Dan Perciun, în cadrul emisiunii „Rezoomat”.

    Dan Perciun a precizat că viziunea instituției pe care o conduce este de a analiza mai întâi acest subiect și ulterior să-l reglementeze.

    „Noi vrem să ne rezervăm un pic de timp până în luna septembrie, ca să mai vedem o dată practica internațională. Noi avem deja instituții de învățământ din Republica Moldova care reglementează, să avem timp să discutăm cu acei directori, să vedem cum funcționează în practică prevederile introduse de ei și să mergem deodată nu doar cu modificarea legii, dar și aspecte practice. Unde se păstrează telefoanele? Cine este responsabil? Ce se întâmplă când un telefon dispare? Preferăm să găsim răspunsuri la toate întrebările, să ne lămurim și din septembrie să putem să oferim o opțiune de reglementare pe care să o agreăm cu toată lumea”, a menționat Perciun.

    De menționat că subiectul interzicerii telefoanelor în școli este unul discutat, de mai mult timp, la nivel european. În urma mai multor solicitări, Ministerul Educației și Cercetării a decis să pună în discuție o astfel de reglementare și în țara noastră. 

    Recent, Dan Perciun declarase că această problemă va fi discutată „inclusiv din perspectiva analizei Codurilor educației ale mai multor țări”, cum ar fi Suedia, Franța, România, drept state în care s-a introdus o astfel de reglementare.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleÎntâlnirea premierului Recean cu primarii din Sângerei
    Next Article Pensionarii și angajații de stat din Găgăuzia deschid primele conturi la Promsvyazbank

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Poliția franceză destramă o rețea de fraudă la Muzeul Luvru

    13 februarie 2026

    Premieră spectaculoasă la Palatul Național „Nicolae Sulac”. Filmul HOTARUL a fost urmărit de aproape 2000 de spectatori

    13 februarie 2026

    Scandal la Alternativa Clinic: Profesorul Veaceslav Moșin, acuzat că și-ar fi exclus din firmă partenerul

    13 februarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Finanțare europeană pentru Moldova: următoarea tranșă de 168 milioane euro va fi transferată în martie

    13 februarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Poliția franceză destramă o rețea de fraudă la Muzeul Luvru

    13 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Suspiciuni privind declarațiile patrimoniale: Pavel Voicu, verificat de Autoritatea Națională de Integritate

    13 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputata PAS anunță discuții cu familia minorei vizate în controversa publică

    13 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Blocaj la Comrat: desemnarea noii componențe a CEC din Găgăuzia, amânată fără termen

    13 februarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.