Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Curtea Constituțională a decis: APG nu va mai putea propune candidatul la funcția de procuror-șef al Procuraturii Găgăuzia
    AUTORITĂȚI

    Curtea Constituțională a decis: APG nu va mai putea propune candidatul la funcția de procuror-șef al Procuraturii Găgăuzia

    14 aprilie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Curtea Constituțională a Republicii Moldova a declarat neconstituționale articolele din Legea cu privire la Procuratură și din Legea privind statutul juridic special al Găgăuziei care reglementau procedura de numire a șefului Procuraturii din autonomie.

    Sesizarea a fost depusă de procurorul general, Ion Munteanu, care a invocat o discrepanță între aceste prevederi și Constituție. Potrivit lui, atribuirea Adunării Populare a Găgăuziei a dreptului de a propune candidatul la funcția de procuror-șef către Consiliul Superior al Procurorilor (CSP) este în contradicție cu normele constituționale și creează un tratament administrativ și etnic diferențiat.

    În prezent, legislația locală permitea Adunării Populare să organizeze un concurs public pentru selectarea candidatului, în baza unei proceduri proprii. Candidatul selectat era apoi transmis CSP pentru verificare, iar dacă erau întrunite condițiile legale, acesta era propus procurorului general pentru numire.

    Curtea a constatat că această formulă încalcă principiile constituționale de funcționare unitară a autorităților publice și creează o excepție nejustificată pentru Găgăuzia, în raport cu celelalte unități teritoriale ale țării. Astfel, în viitor, procedura de desemnare a șefului Procuraturii UTA Găgăuzia urmează a fi armonizată cu prevederile generale valabile la nivel național.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePreședinta Maia Sandu s-a întâlnit cu o delegație a Congresului SUA, formată din republicani și democrați
    Next Article Municipiul Bălți continuă modernizarea cu sprijin din România: a fost depus un nou proiect de 100.000 euro pentru Cartierul 8

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Miting de amploare la Comrat: Găgăuzia cere Chișinăului încetarea presiunilor și respectarea autonomiei

    7 iunie 2025

    „Popor jefuit deschis”: Blocul Alternativa denunță sărăcia extremă și eșecurile guvernării din raionul Drochia

    7 iunie 2025

    Declin demografic și sisteme publice eșuate: Liderii Alternativa prezintă realitatea sumbră a Moldovei din Soroca

    7 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Ministrul Daniel David vizitează Chișinău pentru a consolida cooperarea în educație și cercetare

    8 iunie 2025

    …

    POLITICĂ

    Dezbateri pe tema sănătății: specialiștii cer continuitate și abordare intersectorială

    8 iunie 2025

    …

    POLITICĂ

    Dmitri Medvedev se oferă să medieze pacea între Donald Trump și Elon Musk

    7 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Miting de amploare la Comrat: Găgăuzia cere Chișinăului încetarea presiunilor și respectarea autonomiei

    7 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    „Popor jefuit deschis”: Blocul Alternativa denunță sărăcia extremă și eșecurile guvernării din raionul Drochia

    7 iunie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.