Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » CUB, noua formațiune politică cere „schimbarea fără întârziere a guvernului”
    POLITICĂ

    CUB, noua formațiune politică cere „schimbarea fără întârziere a guvernului”

    14 noiembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Coaliția pentru Unitate și Bunăstare, condusă de Igor Munteanu, fost deputat ACUM, cere demisia premierului Natalia Gavrilița și schimbarea fără întârziere a Guvernului.

    „Coaliția pentru Unitate și Bunăstare constată cu regret și tristețe că actul guvernării PAS este compromis. În plină criză economică și socială, guvernul instalat în 2021 a eșuat într-o paradă interminabilă de conflicte, scandaluri de presă și lupte intestine. În acest fel, actuala criză reflectă gradul înalt de imoralitate politică, incompetență și lipsă de rezultate reale, care lovesc direct în reputația miniștrilor săi, preocupați să-și camufleze inadecvarea profesională prin campanii de PR politic și evenimente surogat”,se arată în declarația partidului.

    În opinia CUB, mandatul deținut azi de premierul Natalia Gavrilița este epuizat, iar ctualul guvern „a reușit să irosească rapid și iresponsabil o șansă excelentă de a face ordine în justiție, punându-și în slujba sa corupții din sistem”.

    „Timp de mai bine de un an a flirtat cu marii monopoliști, ignorând nevoia de liberalizare și de condiții egale cerută de sectorul privat. A ascuns date prețioase privitor la contractele din energie, blocând, în tot această perioadă, nevoia diversificării rapide a pieței energetice, contrar interesului național. Importante reforme anunțate în educație, sănătate, securitate și apărare, au generat mai multe controverse și dezbinare în loc să unească societatea educată, sub răspunderea directă a oficialilor implicați”, se mai spune în declarație.

    Reprezentanții CUB consideră că păstrarea vechiului guvern în actuala componență „ar menține Republica Moldova în cercul vicios al complicităților, corupției și incompetenței, iar Republica Moldova are nevoie de un guvern virtuos și credibil înaintea Platformei de sprijin de la Berlin”.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSerghei Lavrov ar fi fost transportat la spital la sosirea la G20
    Next Article Fostul viceministru de Interne, trimis în judecată pentru filarea a doi procurori

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Moldova își consolidează cooperarea în cadrul Inițiativei Central Europene: discuții despre UE, infrastructură și securitate

    27 aprilie 2026

    Chișinăul și Comratul creează un grup de lucru pentru deblocarea alegerilor din Găgăuzia

    24 aprilie 2026

    Olga Ursu: între imaginea oficială și problemele reale din țară

    24 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Friedrich Merz: unele regiuni ale Ucrainei ar putea să nu mai revină sub controlul Kievului

    27 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Primăria Chișinău investește în startup-uri: sprijin pentru tineri și migranți

    27 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Constantin Cuiumju solicită verificarea gestionării banilor pentru renovarea Penitenciarului nr. 13

    27 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Moldova își consolidează cooperarea în cadrul Inițiativei Central Europene: discuții despre UE, infrastructură și securitate

    27 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Primarul Capitalei compară reforma PAS cu circumscripțiile uninominale promovate de Vladimir Plahotniuc

    27 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.