Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » CSP confirmă: Victor Furtuna este învingătorul concursului pentru șefia PCCOCS
    AUTORITĂȚI

    CSP confirmă: Victor Furtuna este învingătorul concursului pentru șefia PCCOCS

    7 noiembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Victor Furtuna devine învingător al concursului de selectare a procurorului-șef la Procuratura Pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS). El a acumulat cel mai mare punctaj oferit de plenul CSP.

    Astăzi, membrii Consiliului Superior al Procurorilor (CSP) au audiat candidații, pretendenți la șefia PCCOCS. Aceștia au fost supuși probei de interviu, unde și-au prezentat viziunea de management, strategiile de devoltare a PCCOCS și au răspuns la întrebările Consiliului Superior al Procurorilor.

    Au fost intervievați candidații: Furtuna Victor – actualul șef interimar al PCCOCS, Mațco Andrei – avocat și fost procuror, precum și Neguriță Ion – procuror-șef interimar al Procuraturii raionului Ialoveni.

    În urma deliberărilor pretendenții au obținut următoarele puncte:

    • Furtuna Victor – 75,56 de puncte;
    • Mațco Andrei – 57,19 de puncte;
    • Neguriță Ion – 70,42 de puncte.

    Între timp, adjunctul procurorului-șef al PCCOCS Alexandru Machidon și-a retras candidatura.

    Astfel, dosarul candidatului Furtuna Victor urmează să fie transmis Comisiei de evaluare externă a integrității. În acest context, președintele CSP l-a felicitat pe candidatul ales și i-a urat mult succes în activitate.

    Acest concurs de selecție a candidatului la funcția de procuror-șef al PCCOCS a fost inițiat de CSP în august 2024. Anul trecut mai fusese o tentativă de a alege un șef la PCCOCS, dar concursul a fost amânat din motiv că unul din membrii Comisiei de atunci de selecție a candidaților anunțase despre presiuni și intimidări asupra sa, iar cu o lună înainte de concurs – doi dintre candidați s-au retras din competiție.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAdministrația Biden accelerează livrarea ajutorului militar către Ucraina
    Next Article Poliția italiană lovește mafia ‘Ndrangheta: 50 de persoane încarcerate, 9 în arest la domiciliu

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Igor Grosu cere explicații în cazul Moldatsa și solicită restituirea sumelor considerate nejustificate

    26 iunie 2026

    Deputatul Serghei Ivanov cere audierea ministrei Agriculturii în Parlament

    26 iunie 2026

    Deputata MAN critică proiectul fiscal: „Poate afecta accesul la medicamente și produse de bază”

    26 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Igor Grosu cere explicații în cazul Moldatsa și solicită restituirea sumelor considerate nejustificate

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Reabilitare urbană în Chișinău: trotuar refăcut și parcare nouă planificată pe strada Studenților

    26 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    UE își ajustează calendarul de aderare: două clustere de negociere pentru Moldova și Ucraina ar putea fi deschise înainte de vară

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Weekenduri culturale în capitală: proiecții de film în aer liber organizate la Buiucani, Botanica și Ciocana

    26 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Deputatul Serghei Ivanov cere audierea ministrei Agriculturii în Parlament

    26 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.