Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Cozi lungi și incidente la vot în Rezina și Sănătăuca
    AUTORITĂȚI

    Cozi lungi și incidente la vot în Rezina și Sănătăuca

    3 noiembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Sute de alegători au stat la coadă la secțiile de votare din orașul Rezina și satul Sănătăuca din raionul Florești, unii dintre ei ar fi fost transportați organizat din regiunea transnistreană. Poliția a blocat traficul pe podul Râbnița-Rezina preț de mai multe ore pentru a face verificări.

    Mii de oameni din regiunea transnistreană au venit să voteze la RezinaFoto: Captură ecran
    Unii alegători și-au lăsat automobilele pe unde au apucat și au venit pe jos la secțiile de votare, transmite Știri.md cu referire la tvn.md.

    „Așteptăm schimbări bune, așteptăm ca malul stâng cu cel drept să trăiască în pace și să se înțeleagă. Mașina a rămas pe pod, nu ne-au lăsat, pe jos am venit. Nu știu din ce cauză, dar cam așa…”

    „De la ora nouă, am crezut că vom trece mai repede, dar deja este jumătate la patru și noi încă stăm aici, desigur că fiecare se enervează.”

    „Să fie mai departe ordine, să fie pace la noi. – Câte ore ați stat în rând? Vreo 40 de minute. Acolo e închis totul, totul e închis.”

    „Un viitor cu Europa îmi doresc, sunt sătul de toții aceștia din urmă. – Dar sunteți din Transnistria? Eu sunt de origine din partea asta, dar trăiesc în Transnistria, așa că eu maltratările de aici le știu foarte bine, lumea care nu știe, vorbește mult și degeaba.”

    La una din secțiile de votare au fost înregistrate încălcări. A fost nevoie de intervenția Poliției.

    Alexandra Stratu, președinta Biroului Electoral 7/29 din Rezina: „Ultima raportare de la ora 14.55 a fost de 1.254 de alegători. – Aproximativ cu cât mai mult față de turul întâi? Fluxul și în turul 1 a fost încărcat, în al 2-lea încă mai serios, fără primejdii, avem doar două încălcări. Este vorba despre două fotografieri de buletin. A fost sesizată Poliția, merge mai departe investigația.”

    Asociația Promo-LEX, care a monitorizat alegerile, a raportat mai multe nereguli la secțiile deschise pentru cetățenii Moldovei din regiunea transnistreană. La Varnița, un alegător a încercat să fotografieze buletinul de vot dar, la cererea Comisiei Electorale, a șters fotografia.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRata de participare la vot în R. Moldova a ajuns la 53,5%
    Next Article Secțiile de votare de pe teritoriul Republicii Moldova s-au închis

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Doar 35.000 de hectare sunt irigate în Moldova, deși potențialul agricol depășește 70%

    31 octombrie 2025

    Munteanu: „Moldovenii din diaspora trebuie ajutați să deschidă afaceri în țară”

    31 octombrie 2025

    Elena Grițco propune crearea companiei de stat „Servicii de Apă și Canalizare”

    31 octombrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Doar 35.000 de hectare sunt irigate în Moldova, deși potențialul agricol depășește 70%

    31 octombrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban: „Viitorul premier trebuie să aibă curaj și să fie independent de fusta politică dictatorială”

    31 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Munteanu: „Moldovenii din diaspora trebuie ajutați să deschidă afaceri în țară”

    31 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Elena Grițco propune crearea companiei de stat „Servicii de Apă și Canalizare”

    31 octombrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Promo‑LEX cere noului Parlament transparență și responsabilitate

    31 octombrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.