Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Consilierii socialiști cer organizarea unui referendum privind Stadionul Republican
    POLITICĂ

    Consilierii socialiști cer organizarea unui referendum privind Stadionul Republican

    21 februarie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Consilierii PSRM din Consiliul Municipal Chișinău cer organizarea unui referendum pentru a decide soarta terenului Stadionului Republican. Despre aceasta aleșii poporului Dinari Cojocaru și Alexandr Odințov au declarat în cadrul unei conferința de presă.

    Socialistul Dinari Cojocaru a amintit că decizia de a-i acorda Ambasadei SUA terenul cu o suprafață de 5,18 ha a fost luată încă de regimul Plahotniuc, în 2018.

    „În 2018, PDM a aprobat o lege cu privire la transmitere a terenului Stadionului Republican. Cetățenii au fost indignați, au fost proteste, dar asta nu a oprit PDM. Darea stadionului este o mulțumire pentru care până azi nu este reținut Plahotniuc și cei care au dus la furtul miliardului”, a declarat Cojocaru.

    Consilierul PSRM a precizat că PAS continuă acțiunile PDM și prin intermediul Curții Constituționale vrea să ducă la bun sfârșit această „trădare de patrie”.

    „Dacă vreți să arătați cine este stăpân, organizați un referendum. Să decidă cetățenii soarta stadionului. Noi suntem gata să inițiem plebiscitul, să adunăm semnături. În campania electorală PAS a promis că dacă vor fi adunate 10 mii de semnături, această inițiativă va fi examinată în Parlament”, a amintit consilierul PSRM Alexandr Odințov.

    Precizăm că Agenția Proprietății Publice a pregătit proiectul de hotărâre cu privire la aprobarea Memorandumul de Înțelegere între Guvernul Republicii Moldova și Statele Unite ale Americii privind achiziționarea proprietății pentru construcția noului sediu al Ambasadei SUA la Chișinău. Acțiunea are loc imediat după ce președintele țării, Maia Sandu, s-a întâlnit cu ambasadorul SUA.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDonald Trump și-a lansat propria rețea de socializare
    Next Article Ion Ceban este liderul topului politicienilor celor mai apreciați de moldoveni

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ion Ceban critică gestionarea incidentelor de către autorități: „Oamenii nu sunt informați corect”

    25 noiembrie 2025

    Vizita lui Munteanu la Bruxelles deschide calea spre pași concreți de integrare europeană

    21 noiembrie 2025

    Gherasimov: „Rog să fim atenți – nu alimentați speculațiile despre Transnistria”

    20 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Trump anunță că planul de pace pentru Ucraina a fost perfecționat

    26 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    MAI: Munițiile retrase la vamă ar putea face parte dintr-o provocare pentru a discredita Moldova

    26 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Ambasadorul american și reprezentantul Moldovei explorează perspective pentru securitatea și neutralitatea țării

    26 noiembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Drochia primește echipamente moderne pentru intervenții rapide în caz de furtuni și inundații

    26 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Ministrul Energiei explică majorările nejustificate din facturile la gaze

    26 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.