Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Conflictul între Putere și Opoziție: Care sunt Prioritățile Parlamentului în Noua Sesiune?
    POLITICĂ

    Conflictul între Putere și Opoziție: Care sunt Prioritățile Parlamentului în Noua Sesiune?

    11 februarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Sesiunea de primăvară a Parlamentului a debutat într-un climat de tensiune politică, cu opoziția care a ridicat din nou vocea împotriva majorității parlamentare.

    Deputații din opoziție au prezentat agenda lor pentru această sesiune, subliniind nevoia unor măsuri economice mai eficiente și a unei mai bune gestionări a crizei energetice. „Criza economică ne-a afectat pe toți și, de aceea, va trebui să venim cu soluții concrete care să sprijine cetățenii în această perioadă dificilă”, a declarat deputatul Corneliu Furculiță.

    În contrast cu aceste solicitări, Igor Grosu, președintele Parlamentului, a lansat un apel către toți deputații, fie ei din putere sau opoziție, de a lucra împreună pentru stabilitatea țării. Grosu a insistat că atât majoritatea cât și opoziția au responsabilitatea de a adresa problemele cetățenilor, în special în contextul incertitudinilor economice și politice care afectează Moldova. Va fi interesant de observat dacă opoziția va găsi un mod de a-și implementa propunerile în fața unui Parlament dominat de majoritatea aflată la putere.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleOrdinul semnat de Trump impune taxe vamale de 25% pe importurile de oțel și aluminiu
    Next Article Adunarea Generală a Procurorilor: Principalele subiecte pe agenda întâlnirii din acest an

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Reformarea primăriilor, subiect de referendum: opoziția cere votul cetățenilor înainte de decizii

    26 iunie 2026

    Andrei Spînu avertizează: reforma fiscală riscă să se transforme din dezbatere economică în una politică

    26 iunie 2026

    „Restart în educație” criticat din interiorul sistemului: probleme de organizare și finanțare

    26 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Putin și Lukașenko au avut o întrevedere neanunțată la Valdai. Discuțiile au vizat „securitatea regională”

    29 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Directorul APP: fostul șef al Moldatsa a fost demis pentru pierderea încrederii. Ancheta privind salariile și CV-ul continuă

    29 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    UE mobilizează 5 milioane de euro pentru Venezuela, după cutremurele devastatoare

    29 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună acuză Guvernul că întârzie raportul de activitate din cauza rezultatelor economice

    28 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Reformarea primăriilor, subiect de referendum: opoziția cere votul cetățenilor înainte de decizii

    26 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.